Karlovy Vary - Chronické rány vznikají z nehojících se akutních ran a vyžadují efektivní a komplexní léčbu s využitím všech dostupných léčebných metod. Právě mezi tyto metody zařadila Nemocnice Karlovy Vary i ošetření rány pomocí ultrazvukové čističky.
Akutní a chronické rány jsou celosvětově jednou z největších zdravotní zátěží, které zároveň zásadně zvyšují morbiditu a mortalitu pacientů a také zásadně ovlivňují kvalitu jejich života.
Za chronickou ránu považujeme tu, která vznikla z akutní rány v důsledku přidružených onemocnění jako např. poruchy výživy kůže, poškození cévního systému či nádorového onemocnění nebo infekce. Taková rána se ani přes dosavadní terapii po dobu 6 až 9 týdnů nezhojí, přičemž dochází postupně k narušení kůže a jejích kožních vrstev.
Nejčastěji se chronické rány týkají nemocných s diabetickými defekty či s defekty při ischemické chorobě dolních končetin a nehojícími se bércovými vředy při chronické žilní nedostatečnosti nebo pacientů s komplikovanými pooperačními ranami. „V Karlovarském kraji dlouhodobě v péči o chronické defekty zaostáváme. Prvním krokem v péči o tyto defekty tak, jak současná medicína velí, je právě ultrazvuková čistička ran, která má za úkol šetrně odstranit vleklé rány“ uvedl primář kožního oddělení karlovarské nemocnice Tomáš Pospíšil.
Zatímco dosud probíhalo odstranění mechanicky – ostrou lžičkou, nyní, díky čističce, probíhá odstranění povleklých defektů z povrchu ran a zbytků mrtvé tkáně pod proudem vody šetrněji, bez poškození hlubších struktur. Ačkoliv dochází k razantnějšímu odstranění, zákrok je pro pacienta daleko méně bolestivý.
„Velkým přínosem tohoto přístroje je při léčbě vedle zásadně menší bolestivosti také urychlení hojení celé rány, což je klíčové. Nejedná se však o jednorázové ošetření – proces se musí opakovat,“ doplnil primář.
Ultrazvuková čistička Söring v hodnotě téměř 1.100.000,-Kč byla pořízena z dotace z rozpočtu Karlovarského kraje a bude sloužit na lůžkové části kožního oddělení Nemocnice Karlovy Vary.