Karlovarský kraj – Je ti teplo, Čecháčku? ptali se, ptají se a budou se ptát tlaková níže nad Skandinávií a tlaková výše nad Britskými ostrovy.
Ne. Neptali se, neptají se a ani se nebudou ptát. Obě jsou přece neživé… věci. V dobách dávno minulých, kdy Země ještě nebyla tak placatá jako teď, ještěří správní rada rozhodla, že nad takzvaným rovníkem se v tlakových nížích vzduch bude pohybovat od půlnoci přes šestou odpolední, poledne a šestou ranní až do půlnoci (odborně proti směru hodinových ručiček), kdežto v tlakových výších obráceně, aby se neřeklo. Toto prastaré pravidlo platí dodnes, a proto nyní není kdovíjaké teplo. Anebo neodnímatelná víčka splnila účel a zastavila změnu klimatu, dříve známou jako globální oteplování. Amen.
Svěží severozápadní větřík vydrží ještě několik desítek hodin. A co potom? Fotbal! Češi se na úvod utkají s Portugalci, a to v úterý 18. června. V sobotu 22. června pak vyzvou Gruzínce a se skupinou F se rozloučí v zápase proti Turkům, a sice ve středu 26. června. Vyspí se a hurá domu…
Zpět k počasí:
11. června: Minima kolem 13 až 9 °C. Maxima okolo 15 až 19 °C. Plus minus polojasno, pršet nebude.
12. června: Minima kolem 11 až 7 °C. Maxima okolo 15 až 19 °C. Slunečno, po o ojediněle přeháňky.
13. června: Minima kolem 11 až 7 °C. Maxima okolo 15 až 19 °C. Slunečno, po o přeháňky a bouřky.
Brzy je tu letní slunovrat, den, kdy je severní polokoule nejvíce přikloněna ke Slunci, které je i podle nejpokročilejších placatozemských studií a teorií kulaté, mrňavé, ale kulaté, což nějak nedává smysl, ale co dneska dává smysl? Prostě Slunce dlouho svítí a hotovo. Na nejsevernějším místě České republiky vyjde ve 4 hodiny a 47 minut a zapadne v 21 hodin a 21 minut. Zajímavé, že? Ne, vůbec, ale čísla jsou fajn.
Mimochodem, 11 minut je 660 000 000 mikrosekund neboli 660 000 000 příležitostí něco udělat. Třeba sonda Voyager 1 každou mikrosekundu „uběhne“ cca 0,017 metru (17 milimetrů). To už hustý je, ne? Ne, není. Ale čísla jsou fakt fajn.