Karlovy Vary - Šestiletá Tonička z Karlových Varů vyrůstá se svým dvojčetem Maruškou. Tonka bohužel nemá to štěstí být zdravá jako její sestřička. Dívka se narodila s mozkovou obrnou v kvadruspastické formě a má několik přidružených diagnóz.
Rodiče se snaží s holčičkou pravidelně cvičit, aby se její stav zlepšil, proto dojíždí na rehabilitace do různých měst v Česku. Neurorehabilitace, které by malé bojovnici pomohly, však zdravotní pojišťovna zcela nehradí. Rodiče proto na jejich úhradu shání finanční prostředky.
Tonička přišla na svět akutním císařským řezem ve 37. týdnu spolu se svým dvojčetem Maruškou. Maruška byla v pořádku, Tonička vážila pouze 1 340 gramů a byla jí diagnostikována těžká hypotrofie. „Bohužel hodinu po porodu přestala dýchat. Musela být napojena na kyslík, měla nulovou hladinu cukru, nepřijímala a netrávila potravu,” uvedla maminka Toničky. Měla i další diagnózy včetně nezhoubného nádoru. Po dvou měsících dvoukilová Tonička odjela z karlovarské nemocnice konečně domů. Ještě předtím absolvovala všechna možná lékařská vyšetření.
Když Tonce bylo šest měsíců, stále jen ležela, zatímco její sestra Maruška se zvládla přetáčet na bříško a klečet. Proto začala s maminkou docházet na rehabilitace. Na vyšetření u očního lékaře zjistili, že kvůli oboustrannému šedému zákalu děvče velmi špatně vidí. „Okamžitě ji objednali k vyšetření v celkové narkóze s možností okamžité operace. K operaci ale nedošlo, Tonička měla opět obrovský problém s hladinou cukru a těžký šok,” popsala její maminka.
Po sérii nejrůznějších vyšetření byla Toničce diagnostikována dětská mozková obrna v kvadruspastické formě, atrofie mozku, poškození na malém mozečku, které má vliv na koordinaci pohybu, a změny na bílé kůře mozkové. „Slyšeli jsme to, co si nikdo nechce vyslechnout,” konstatovala maminka.
Toničce pomáhá stejně stará sestřička i intenzivní rehabilitace
Dvojčatům je dnes šest let. Tonka našla velký hnací motor ve své sestře Marušce a zejména díky ní má velkou chuť do života. Marie je velice empatická, hraje si se sestřičkou a pomáhá, jak může. „Často jezdíme s Toničkou na různé rehabilitační pobyty. Pokud to jen trochu jde, jezdí obě děvčata. Někdy to ovšem možné není. Na obou je patrné, jak odloučení těžko snášejí. Jsou spolu propojené, jako jakákoliv jiná dvojčata,” řekla maminka dívek.
Tonička má velkou šanci žít plnohodnotný život. Rozpohybovat jí pomáhají denní cvičení a intenzivní rehabilitace. Ty jsou však náročné nejen fyzicky, ale hlavně i finančně. Některé rehabilitace proplácí pojišťovna, některé musí rodiče uhradit sami. Nyní absolvují neurorehabilitace v libereckém Rehabilitačním centru SAREMA, které Toničku významně posunuly ve vývoji.
„Ve všech aktivitách, pomáhajících Toničce v jejím nelehkém údělu, bychom velmi rádi pokračovali, protože vidíme obrovský posun, který má díky své píli a houževnatosti za sebou. Všechna cvičení stojí nemalé finanční prostředky, které zajišťujeme všemi dostupnými cestami,” uvedli rodiče.
Tonička je velmi pracovitá, roztomilá holčička. „Cvičíme hlavně asymetrické opory proti viditelným jednostranným pohybovým vzorům a tím podporujeme funkci budoucího plazení. Do hry zapojujeme hlavně slabší pravou ruku. Jednotlivé cviky prokládáme senzorickou integrací. Tonička se začala lepšit již během intenzivní terapie. Její pohybové vzory se zkvalitnily a svým výkonům si zvládne dnes i sama zatleskat,“ popisuje neurorehabilitační léčbu Martina Janíčková, fyzioterapeutka z centra SAREMA.
Rodiče si přejí, aby byla sestře Marušce parťačkou, aby si spolu mohly hrát a dělat lumpárny. „Věříme, že se nám díky usilovné práci podaří Toničku dostat co nejdále,” dodávají rodiče závěrem. Na rehabilitace Toničky můžete přispět ve sbírce na dárcovské platformě Donio.cz, kterou najdete na tomto odkazu: www.donio.cz/PomocTonicce