Karlovarský kraj - Po relativně chladných dnech, kdy se teplotní maxima pohybovala v rozmezí 24 až 29 °C a kdy se teplotní minima pohybovala v rozmezí 16 až 11 °C, se počasové štěstí přikloní na stranu teplomilů, spíše horkomilů. Navíc zmodrá obloha, takže paráda. Globální oteplování znovu v akci?
No, takzvané supertropy v našich zeměpisných délkách a šířkách začátkem srpna byly i v devadesátkách, i v osmdesátkách... Co takovej 1. srpen 1994: Karlovy Vary 34,5 °C, Františkovy Lázně 34,6 °C, Děčín 37,0 °C, Varnsdorf 37,0 °C, Doksy 37,2 °C, Žatec 37,2 °C, Doksany 37,9 °C, Ústí nad Labem 38,5 °C a tak dále. Tož už tenkrát to počasí umělo pořádně rozpálit! Jo, pravda, teď mu to asi jde ještě líp, no ale stejně. Podnebí se neustále mění a obecně se střídají chladnější a teplejší období. Možná bychom se divili, co si o dnešních teplotách budou říkat nadcházející generace. Antarktida kdysi byla zelená, tropy kdysi pokrývaly ledovce. To jen taková menší odbočka od tématu.
A teď, člověče, k aktuální předpovědi hleď:
2. srpna: Přes den okolo 24 až 28 °C, ráno kolem 15 až 11 °C. Bez srážek a do cca 9:00 převážně jasno, potom se budou angažovat nějaká ta oblaka.
3. srpna: Přes den okolo 29 až 33 °C, ráno kolem 17 až 13 °C. Deštníky nechte doma, zato sluneční brýle ne, byť odpoledne úplně vymeteno nebude.
4. srpna: Přes den okolo 30 až 34 °C, ráno kolem 20 až 16 °C. Nemáte-li dovču, klidně se vymluvte na rýmičku a hurá se opalovat. Jasné nebe je jisté.
Jen tak pro zajímavost, jak by mohl vypadat první srpnový víkend:
Pátek: Přes den okolo 32 až 36 °C, ráno kolem 21 až 17 °C. Odpoledne a večer bouřky na studené frontě, po které se to opět pototo...
Sobota: Brutální zima, resp. přes den pouze okolo 20 až 24 °C. Ráno pozor na omrzliny, resp. teploty kolem 14 až 10 °C.
Neděle: Příjemně, resp. přes den plus minus 24 až 28 °C. Avšak ráno vypadá drsně, s teplotami kolem 13 až 9 °C.
Škoda, že teplo nadcházejících dnů nejde nějak uskladnit do osobních zásobníků a pak z nich v zimě postupně čerpat, že? Teplárnám by asi moc teplo nebylo, ale zima v trenkách by byla zachráněna, bez ohledu na ekonomickou situaci. Tak talofa a manuia te aso, což by v tuvalštině mělo znamenat tak čau a mějte fajn den! (Tuvalu je dosti specifický mikrostát v Oceánii, který bohužel pomalu mizí pod hladinou Pacifiku. Atol Funafuti, vstupní brána do Tuvalu, má rozhodně své kouzlo, avšak atol Nukulaelae, to jsou hotové Maledivy, jen bez hotelových komplexů a turistů!)