FOTO: Policejní kyber kampaň #nePINdej! upozorňuje na nebezpečí podvodů na internetu
Foto: Policie ČR
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - Police České republiky se od začátku září 2022 připojila k rozsáhlé vzdělávací kampani České bankovní asociace a dalších partnerů, která upozorňuje na sílící nebezpečí podvodů na internetu.

"Mezi nejčastější typy podvodů na internetu patří např. podvodné e-maily tzv. phising. Cílem těchto útoků je buď od Vás získat Vaše citlivé údaje jako např. číslo platební karty nebo Vás donutit k nechtěnému stažení škodlivého softwaru. Přibývá také podvodných SMS tzv. smishing. Velmi často se jedná o zprávy, které vypadají, jako by je zaslala některá z doručovacích společností či Vaše banka. Lákat Vás můžou také na vyzvednutí výhry apod. Všechny tyto SMS mají opět jediný cíl – vylákat z Vás citlivé údaje. Další způsob jak z Vás vylákat citlivé údaje nebo Vás připravit o peníze jsou podvodné telefonáty údajných bankéřů, policistů či investičních poradců tzv. vishing. Tento způsob je o to zákeřnější, neboť se jedná o telefonní hovor s „živým“ člověkem, který chce svou oběť vystrašit a zároveň vzbudit důvěru, že je tím, kdo Vám pomůže. S Vámi získanou důvěrou Vás pak bude bude nutit k okamžité reakci a bude po Vás chtít přihlašovací údaje, údaje z platební karty aj," popisuje policejní mluvčí Zuzana Týřová

Podvodů na internetu existuje celá řada. Kybernetičtí zločinci se při pokusech Vás okrást neustále zdokonalují. Jejich metody jsou dnes daleko sofistikovanější a kombinují nedostatečné zabezpečení Vašich chytrých telefonů a PC, znalost Vašich osobních dat, umění manipulace a moment překvapení.

Základní rady, jak "nenaletět":
• Poznejte svého nepřítele. Seznamujte se s aktuálními hrozbami a trendy v online podvodech.
• Nikdy se nenechte od pachatele do ničeho tlačit a vše si pečlivě promyslete.
• Jakmile je zpráva, e-mail, SMS, nebo telefonát neočekávaný, tak je podezřelý.
• Vždy se zamyslete nad tím, kam vypisujete citlivé údaje, nebo přeposíláte peníze.
• Když si nejste absolutně jistý, tak vždy raději vše ověřte jinou cestou.
• Pamatujte si, že pachatel dokáže napodobit jakékoliv telefonní číslo, či e-mailovou adresu.
• Nikdy neumožňujte vzdálený přístup do svého zařízení nikomu, komu zcela nedůvěřujete.
• Kupující na inzertních portálech nikdy nepotřebuje citlivé údaje z Vaší platební karty.

"Preventisté Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje v rámci této kyber kampaně navštívili několik restauračních zařízení po celém Karlovarském kraji, kde rozdávali papírové prostírání z informacemi ohledně této kampaně. Součástí prostírání je i QR kód, který Vás odkáže na stránky www.kybertest.cz. Zde můžete vyzkoušet test, který představuje běžné situace, do kterých se můžete dostat a v nichž se Vás hackeři mohou snažit okrást. V kybertestu se dozvíte, jak útoky podvodníků rozpoznat a jak jim nenaletět. Popsány jsou zde podrobně také typy podvodů?" dodala mluvčí.

Jak už název sám napovídá, PIN nikdy nedej!

FOTO

2609pin2

2609pin3

2609pin4

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru