Karlovarský kraj - Už téměř dva týdny stovky lidí sleduje příběh divokého vlka obecného, kterého na Karlovrasku srazilo auto a zvíře utrpělo těžká zranění. Jeho osud byl velmi nejistý. Vlk byl apatický, nemohl si stoupnout na zadní nohy. Díky pomoci lidí ze Záchranné stanice handicapovaných živočichů Drosera Bublava a týmu veterinárního lékaře Lukáše Duchka z Vetcentra zvíře přežilo.
Vlk má za sebou velmi složitou léčbu. Měl zlomenou čelist, pohmožděné páteřní obratle, zlomenou levou kyčel a utrpěl náraz do lebky, který způsobil poruchu nervové soustavy. Ta měla za následek, že se zvíře nedokázalo postavit na nohy.
Stav vlka se postupně zlepošovat, šelma má za sebou několik operací a dnes by měla být z veterinární kliniky propuštěna. "Okolo půl 2 by jsme si pro vlka měli jet. POjede do naší spřátelené záchranné stanice, kde mu zajistí stálou veterinární péči," uvedl Vilém Babič ze stanice Drosera Bublava. Kdy se mladý vlček vrátí do stanice Drosera Bublava zatím není jasné. "My teď budeme oslovovat různé firmy, jestli by nám nepomohli pro vlka postavit ohradu a ploty, aby tu mohl být," řekl Vilém Babič.
CO SE STALO?
24. září
Vše začalo v tento den, kdy lidé našli mladého vlka sraženého v příkopě.
"Dnes opravdu vzácný a nevšední výjezd k tomuto králi našich lesů. Vlk obecný, který byl nalezen sražený autem v příkopě u silnice. Nemohl na zadní nohy. Po našm příjedu jsme jej naložili a odvezli na důkladné veterinární vyšetření do Veterinární ambulance Dvory. Tam mu byla věnována opravdu perfektní péče. Po vyšetření nebylo zjištěno nic závažného. Bohužel zatím se vlček nemůže postavit na zadní nohy. To může mít za příčinu otok, který tlačí na míchu. Doufejme, že brzy odezní a on se bude moci vrátit do přírody. Po celý den nám chodí zprávy s dotazem na jeho zdravotní stav. Moc děkujeme za projevenou starost. Držte mu palce," informoval o nálezu a stavu zvířete Vilém Babič první den na sociálních sítí.
JAK PROBÍHALA LÉČBA VLKA?
28.září
Plánovaná opěrace kyčlí se musela kvůli zraněním vlka odložit. Lékaři řešili jeho další zranění, které nárazem utrpěl.
"Dnes máme čerstvou zprávu, vlček dostal potřebnou stravu a již není tak apatický. Na klinice MVDr Duchka je o vlčka úžasně postaráno jako ostatně o ostatní zvířecí pacienty, kteří jsou tu léčeni," napsal Vilém Babič vzkaz lidem, kteří příběh vlka sledují.
Foto: FCB Drosera Bublava
29. září
Zatím poslední zpráva z kliniky, kde je vlček hospitalizován je, že se jeho stav lepší a připravuje se na první operaci.
1.října
"Jeho stav se opět zlepšil. Pokouší se postavit na přední nohy. I když má problémy s čelistí, tak sám žere i pije. Dokonce se přestěhoval do nového, většího pokojíčku. Pokud půjde vše jak má, tak v pondělí by podstoupil první zákrok. Držte mu palce. A Vám všem děkujeme za obrovskou podporu a velký zájem o vlčího pacienta," nepřestával informovat veřejnost Babič.
Foto: FCB Drosera Bublava
4.října
"Vlček je v dobré kondici a pokud mu to vydrží, v což věříme, tak ve středu (5.10.2022) půjde na plánovanou operci kyčlí. Držte mu palečky," zněla další zpráva.
Foto: FCB Drosera Bublava
6.října
"Máme tu zprávu, na kterou určitě plno z vás netrpělivě čeká. Vlček je po operaci zadních kyčlí. Vše dopadlo na jedničku, bez komplikací. Pokud se neobjeví pooperační problémy, v což doufáme, tak bude vlčí marod v pátek propuštěn do domácí léčby. Děkujeme za vaši podporu," napsal po operaci Vilém Babič.
Vlček po operaci kyčlí. Foto: FCB Drosera Bublava