ČR - V průběhu letošního podzimu a zimy Ministerstvo zdravotnictví očekává nárůst respiračních infekcí. To přirozeně zvyšuje tlak na poskytovatele primární péče a celkově na zdravotní systém. Chřipka i covid-19 mohou mít závažný průběh vyžadující hospitalizaci. Správné načasování očkování je proto důležité především z hlediska ochrany v období zvýšeného výskytu respiračních onemocnění.
“Covid-19 a chřipka způsobují úmrtí, a to především v rizikových skupinách obyvatel. Tou jedinou správnou možností, jak předcházet těžkým průběhům a chránit tak sebe i své okolí, je nechat se naočkovat,” řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Covid-19 a chřipka se vyskytují ve stejné období, což zvyšuje riziko souběhu těchto onemocnění. To může být nebezpečné především pro zranitelné skupiny obyvatel, jako jsou senioři a chronicky nemocní. Vakcínu proti chřipce je možné aplikovat spolu s vakcínou proti onemocnění Covid-19 v jeden den, což doporučuje i vakcinologická společnost. “Očkovat proti chřipce je možné současně, ve stejný den, do jiného aplikačního místa s jakoukoli jinou očkovací látkou, včetně vakcíny proti nemoci covid-19,” řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Očkování probíhá na očkovacích místech nebo u praktického lékaře. “Praktičtí lékaři jsou připraveni očkovat své pacienty vakcínami jak proti covid-19, tak proti chřipce, a podávat pacientům informace o vhodnosti očkování oběma vakcínami současně,” řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.
Zapomínat však nesmíme ani na jiné formy prevence. “Očkování je jedním z největších úspěchů moderní medicíny a působí jako základní nástroj prevence. Dbejme ale i na ostatní nástroje, jako jsou rozestupy nebo ochrana dýchacích cest ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory, dále na nedostatečně větraných místech s vyšším výskytem osob (např. dopravní prostředky),” doplnil ministr Válek.