Mrtvice postihuje i mladé lidi, na vině je především stres a nezdravá životospráva
Ilustrační foto
Karlovy Vary

ČR - Cévní mozková příhoda (CMP), neboli mrtvice, je 3. nejčastější příčina úmrtí a vůbec nejčastější příčina invalidity osob ve středním a vyšším věku v Česku. Ač je spojována s pokročilejším věkem, může postihnout lidi všech věkových kategorií.

CMP je následkem nezdravého životního stylu a zanedbávání účinné prevence. Díky pokročilým léčebným možnostem lze dnes její průběh zvrátit, klíčové je však rozpoznat prvotní příznaky a ihned zavolat lékařskou pomoc. V roce 2021 se s mrtvicí léčilo 65 tisíc pacientů, téměř o tisíc víc než v roce předchozím. VZP na léčbu těchto pacientů vyplácí zhruba 2 miliardy korun ročně. Statistiku vydává VZP v souvislosti se Světovým dnem mrtvice 29. října.

Při cévní mozkové příhodě je narušen průtok krve mozkem. Důvodem je ucpání mozkové cévy krevní sraženinou, nebo její prasknutí s krvácením do mozku. „Včasná lékařská pomoc je proto rozhodující při záchraně života a také odvrácení nesoběstačnosti, chcete-li invalidity. Hrajeme zde opravdu doslova o každou minutu,“ říká Tom Philipp, předseda Správní rady VZP ČR.

Podle aktuálních dostupných dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky v roce 2020 zemřelo na mrtvici přes 7,5 tisíce lidí, což je ale dvakrát méně než před 15 lety. Zásadním důvodem tohoto poklesu bylo úspěšné zavedení nových léčebných postupů které, pokud jsou nasazeny včas, umožňují rychlé zprůchodnění tepny a obnovení průtoku krve mozkem.

„K zásadnímu zvratu k lepšímu v prognóze pacientů s CMP došlo díky zlepšení organizace péče. Byla vytvořena tzv. iktová centra (pozn.: „Centra vysoce specializované cerebrovaskulární péče“ a „Centra vysoce specializované péče o pacienty s iktem“), která mají možnost okamžité diagnostiky a nejmodernější léčby cévní mozkové příhody, mj. s návazným systémem intenzivní rehabilitace zlepšující vyhlídky na soběstačnost pacienta. Také záchranná služba udělal velký krok vpřed, když zavedla některé metody léčby přímo v terénu v sanitce,“ dodává Tom Philipp.

Vzhledem k tomu, že se při mrtvici hraje o čas, i laik by měl rozpoznat příznaky, aby mohl včas zavolat rychlou záchrannou službu. Nejčastějšími příznaky jsou povislý ústní koutek, porucha řeči, jednostranné ochrnutí končetin nebo ztráta koordinace. Přestože se objevují náhle, řada lidí tyto příznaky podceňuje a čeká, jestli odezní, což může mít fatální následky.

Významnými faktory vzniku mrtvice je nezdravý životní styl, který provází chronický stres, nedostatek pohybu a poruchy spánku, dále kouření a strava s vysokým obsahem cukrů a živočišných tuků. Důsledkem bývá vysoký krevní tlak, cukrovka a zvýšená hladina krevních tuků. To jsou hlavní rizikové faktory postižení tepen v našem těle. Pro odhalení vysokého krevního tlaku a včasné zahájení jeho léčby mají zásadní význam preventivní prohlídky u praktického lékaře. Jejich součástí je právě i měření krevního tlaku. VZP navíc podporuje své klienty, kteří se starají o své zdraví, a pomáhá jim předcházet rizikovým faktorům hypertenze. Dospělým přispívá na odvykání kouření až 1 000 korun, všem pojištěncům nabízí příspěvky na pohybové aktivity.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru