Karlovarský kraj bojuje proti „dětské exekuci“
Ilustrační foto: CC0
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - Česká republika je jedinou evropskou zemí, ve které jsou vedeny exekuce vůči dětem a mladistvým. K 31. 12. 2021 se jednalo o 1574 nezletilých v ČR, z toho 110 v Karlovarském kraji. Zatížení exekucí znamená značné socioekonomické stigma, které vede k vyloučení exekučně stíhaného dlužníka z možnosti dokončit započaté vzdělání či pokračovat v dalším studiu a zvýšit si tak kvalifikaci. Tento fakt pak znamená také omezení příležitostí na trhu práce, s čímž souvisí také nemožnost získat bydlení nebo také účinně řešit zdravotní potíže.


„Proto se Karlovarský kraj prostřednictvím projektu „Karlovarský kraj podporuje sociální začleňování odborně a systémově“ zaměřuje na podporu dostupného bydlení, snížení mezigeneračního přenosu sociálního vyloučení a zadluženosti občanů kraje. V oblasti zadluženosti se zaměřujeme na zastavení takzvaných „dětských exekucí“, metodickou podporu obcí a měst týkající se práce se zadlužeností občanů na úrovni samosprávy,“ vysvětluje radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár.

Kdo tzv. „dětské exekuce“ vede a jak vznikají?
Města, obce a státní instituce jsou věřiteli ve více než 24 % exekučních řízení. Dlužné pohledávky se týkají poplatků za svoz komunální odpadu, udělené pokuty za přestupky, nedoplatky zdravotního pojištění, nevrácené knihy v knihovně, nezaplacené regulační poplatky za pobyt v nemocnici nebo soukromých subjektů jako jsou dopravní podniky měst, telefonní operátoři aj.

V Karlovarském kraji se jedná o 14 měst a obcí, soudy, zdravotní pojišťovny, Karlovarskou krajskou nemocnici, vězeňskou službu, dopravní podniky Prahy, Plzně a další. Celkově se v Karlovarském kraji jedná, podle rejstříku zahájených exekucí, o 449 exekučních řízení.

Města a obce se do této nelichotivé role dostaly kvůli zákonné povinnosti plnění role řádného hospodáře. Přesto to mohou díky novelizaci zákonů změnit. I proto se radní Robert Pisár s kolegyněmi Martou Břehovskou a Petrou Adamovskou rozjel do měst po kraji zjistit jejich postoj k zastavení "dětských exekucí".

První ohlasy z měst vypadají příznivě: "Mít na úřadě dětské exekuce je ostuda! Ty my u nás nechceme," vyjádřil se starosta města Aš Vítězslav Kokoř.
V Chebu byla více jak polovina "dětských exekucí" zastavena a na zbylé případy se určitě podíváme. Pravidelně na zastupitelstvu odpouštíme nevymahatelné dluhy a umožňujeme občanů splátkové kalendáře," doplnil starosta Jan Vrba.
Další setkání se uskutečnilo také v Ostrově za účasti starosty Davida Hanukoviče, radní Pavlíny Liškové a jejich kolegyň z MěÚ v Ostrově. Zájem o prověření probíhajících exekučních řízeních vůči nezletilým projevil také města a obce: Nové Sedlo, Bukovany, Teplá. Další jednání jsou domluvena v Sokolově, Bochově, Kraslicích a ve Žluticích.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru