Karlovy Vary - Pomyslné první kolo návštěv měst a obcích, v rámci kterých se setkává hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek a radní pro rozvoj venkova Vít Hromádko se starosty, se dnes uzavřelo. Jednání se konala v Krásném Údolí, v Chodově u Bečova a ve Velkém Luhu.
„Setkání se starosty a dalšími členy zastupitelstev jednotlivých měst a obcí nekončí tímto výjezdem. Navštívili jsme sice všechny obce, které o setkání s námi projevily zájem, ale protože na mnoha radnicích došlo po volbách ke změnám, vydáme se znovu i tam, kde jsme již jednou byli a rádi se seznámíme s prací a plány nových starostů. Samozřejmě svou pomocnou ruku nabízíme dál i ostatním, kteří pocítí potřebu naší přítomnosti,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.
V Krásném Údolí je velkým problémem frekventovaná kamionová doprava. Právě nákladní vozidla představují značné riziko pro chodce. Ve městě býval přechod, ten byl však upraven jen na místo k přecházení. Starosta Martin Frank se proto snaží řešit rychlost projíždějících vozidel, a to například pomocí semaforu, který zastaví ty řidiče, kteří překročí povolenou rychlost. Hejtman předá tento podnět k řešení krajskému řediteli policie Karlovarského kraje. Dalším tématem jednání byla také potřebná oprava silnice v úseku Krásné Údolí – Brť. Zástupci kraje zjistí, zda je tento úsek v plánu oprav Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje pro nadcházející období. Ve městě se zabývají také možností dalšího využití budovy bývalé radnice, na projektovou dokumentaci by mohli čerpat finance z chystaného dotačního programu Ministerstva pro místní rozvoj, který představil radní Vít Hromádko.
Starosta Karel Čížek a zastupitelé Chodova u Bečova nad Teplou upozornili zástupce kraje na potíž, kterou by mohla v budoucnu způsobit objížďka. Ta vznikne při pracích na vyrovnávání bečovských serpentin a právě přes Chodov by měla vést objízdná trasa, jenže obcí vede jen úzká komunikace. Místní se obávají také toho, že lidé znalí okolí budou využívat i jiné trasy, jež nejsou v takové kondici, aby zvládly případný nápor projíždějících vozidel. I tento podnět bude předán krajskému policejnímu řediteli. „V obci chybí již několik let obchod, který by mohli využívat zejména starší obyvatelé, pro něž je složitější cestovat hromadnou dopravou. Zastupitelům jsem proto připomněl možnosti dotačního programu na podporu malých obchůdků, a to toho krajského i národního. Zároveň jsem představil také možnost využití dotace na pořízení komunitního vozidla, jež by mohlo sloužit pro přepravu místních například na cesty k lékaři, za nákupy a mohli by jej využívat všichni obyvatelé bez omezení věku, což v původním programu nebylo možné,“ doplnil radní pro oblast rozvoje venkova a zemědělství Vít Hromádko.
Poslední zastávkou byla obec Velký Luh na Chebsku, kde dlouholetou starostku Jiřinu Vrábelovou trápí dlouhá čekací doba na zprovoznění vysokorychlostního internetu. Dle společnosti CETIN je vše připraveno, ale ke koncovému připojení ani po pěti letech stále nedošlo. Zároveň bude obec zařazena do mapy bílých míst, tedy mezi obce, která mají problém s mobilním signálem. Starostka si také postěžovala na zvýšený výskyt vlků v nedaleké osadě, kde v nedávné době došlo k napadení a úhynu ovcí, a to právě po útoku vlků. Hejtman slíbil, že zjistí možnosti řešení této věci na odboru životního prostředí a bude paní starostku informovat. Ve Velkém Luhu budou i nadále řešit zpevnění komunikací v obytné zóně a také prodloužení stezky pro pěší a cyklisty až do Plesné. Stejně jako v dalších městech a obcích i zde zazněla pochvala možnosti rozložení financí v rámci Programu obnovy venkova.