Včasný screening v karlovarské nemocnici pomáhá ženám předcházet psychickým potížím po porodu
Ilustrační foto: CC0
Karlovy Vary

Karlovy Vary - Úzkostmi či poporodními depresemi trpí až 20% žen v těhotenství a po porodu. Jednoduchý test dokáže včas odhalit možné riziko vzniku psychických obtíží. Po Středočeském, Libereckém a Olomouckém kraji se mohou testovat novopečené maminky i v Karlovarském kraji – v porodnici v Karlových Varech.

V těhotenství a v období do 1 roku dítěte mohou být matka i otec vystaveni stresu, který může mít vliv i na jejich miminko. Tento stres může vést k rozvoji duševní poruchy a v extrémních případech může skončit i fatálně.

Screening psychických obtíží byl vyvinut v rámci projektu Perinatal.cz a probíhá zpravidla druhý den po porodu prostřednictvím speciálních tabletů, které mají na porodnici k dispozici. Pokud projeví maminka zájem o jeho vyplnění, odpoví na 10 otázek, které jsou následně vyhodnoceny. Poté přichází mamince zpětná vazba. V případě pozitivního výsledku průzkumu může být žena aktivně oslovena s prvotní pomocí prostřednictvím speciálně vyškoleného peer pracovníka – respektive pracovnicí. Peer podpora je součástí programu „Máma podporuje mámu“ a poskytují ji ženy, které prošly podobnou zkušeností. V nutných případech pak mohou mamince doporučit i další odbornou péči.

„Je prokázáno, že až 75% žen si v této souvislosti neřekne o žádnou odbornou pomoc, toto téma je v naší společnosti stále dost stigmatizované,“ vysvětluje paní Hana Němcová z Národního ústavu duševního zdraví, která v karlovarské porodnici osobně proškolila personál gynekologicko-porodnického oddělení a předala technické vybavení.

V zahraničí tyto programy již běží a staly se standardem, což v ČR zatím nefunguje. „Maminky od nás odchází 3. či 4. den po porodu, svého gynekologa pak navštíví po šesti týdnech. V mezičase se mohou v případě potřeby díky této podpoře obrátit na někoho, kdo jim pomoc nabízí. Mohou svůj problém s někým řešit, konkrétně s někým, kdo jim rozumí a prošel stejnou zkušeností,“ komentuje vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Karlovy Vary Lucie Rausová. Dle vrchní sestry, se případné

problémy mohou rozvinout až po odchodu z porodnice, kdy jsou s novorozencem sami doma a nemají kolem sebe podporu zdravotníků. Čas v tomto případě hraje velkou roli.

Díky včasné pomoci se může mateřství vrátit do normálních kolejí a maminky se mohou naplno věnovat svým dětem. Preventivně tedy lékaři doporučují dotazník vyplnit – zabere to chvilku a může zachránit nejen matku, ale i dítě.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru