Karlovy Vary - Na přípravu bioptických preparátů k vyšetření na patologii mají v Nemocnici Karlovy Vary nového pomocníka. Jde o tkáňový procesor.
Pro diagnostiku onemocnění, zejména nádorových, musí být pacientovi odebrána část tkáně. Po jejím odběru, tzv. biopsii, putuje vzorek ihned do laboratoří oddělení patologie k histopatologickému vyšetření. Pro zhotovení mikroskopického preparátu určenému k lékařské diagnostice prochází nejdříve laboratorním procesem. Teprve poté tkáň hodnotí patolog a stanovuje diagnózu. V příkrajovně vybere lékař část preparátu, která je pro pacienta klíčová a vytvoří takzvaný tkáňový blok. V případě malých odebraných vzorků (jehlové punkce, endoskopické odběry, kožní pigmentové léze atd.) se zpracovává vzorek celý. Ten je vložen právě do nově pořízeného tkáňového procesoru, kde prochází v rozmezí 12 – 18 hodin jednotlivými roztoky alkoholu či rozpouštědel s cílem vzorek zcela odvodnit, zalít do parafínu a připravit jej k dalšímu zpracování - vytvořit mikroskopický preparát k diagnostickému hodnocení.
Parafínový bloček je pak v dalších laboratořích oddělení patologie zpracováván – zaléván do parafínu, následně řezán na speciálních strojích pro získání 3 mikrometry silného řezu, barven a překryt krycím sklem, dokud laboranti nezískají požadovaný preparát se vzorkem tkáně připravené k mikroskopické diagnostice lékařem.
„Investice do tohoto přístroje je jednoznačně pro náš provoz velmi důležitá. Získali jsme nejlepší dostupný tkáňový procesor na současném trhu, který nahradil ten starý. Očekáváme minimální poruchovost a minimálně 10 let bezproblémového provozu,“ uvedl primář patologicko-anatomického oddělení Nemocnice Karlovy Vary MUDr. Martin Baník.
Tkáňový procesor v hodnotě 1.756.000,-Kč byl pořízen z dotace z rozpočtu Karlovarského kraje. Součástí čerpané dotace byla i myčka laboratorního skla za více než 360 tisíc korun. Oddělení se pyšní i dalším přístrojovým vybavením, které bylo pořízeno z dotačních titulů REACT-EU, jako jsou například rotační mikrotomy či barvící a lepící automat.