Chebsko - Na Chebsko již podruhé zavítali hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek, náměstek Karel Jakobec a radní Vít Hromádko v rámci cest po kraje. Zamířili do Dolního Žandova, Lázní Kynžvart a Staré Vody.
„Ve druhém kole našich výjezdů se vracíme do měst a obcí, kde už jsme se se starosty setkali, nicméně i přesto si opět odvážíme několik úkolů, se kterými se budeme snažit pomoci. Potěšující zprávou je, že řada problémů se od minula již zásadně pohnula, u některých ale budeme nadále nápomocni, protože jejich řešení jsou dlouhodobějšího charakteru. Tentokrát jsme se setkali také s požadavky, které jako kraj nedokážeme splnit, což se týká zejména velmi vysokých finančních nákladů na některé projekty měst a obcí, na něž kraj není schopen přispívat mimo již vyčleněné finance v rámci dotačních programů,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Starostka Dolního Žandova Eliška Stránská by uvítala prodloužení trasy autobusů tak, aby jeden ranní a jeden odpolední spoj odbavovaly i obce Horní Žandov, Vysoká a Stará Voda. S tímto souvisí také nezbytně nutná oprava komunikace Dolní Žandov – Vysoká. Hejtman proto propojí starostku s dopravním koordinátorem, na kterého pak bude směřovat žádost obce a také s ředitelem Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje ohledně plánu oprav komunikací. Místní trápí dlouholeté krádeže dřeva, jež se doposud nepodařilo vyřešit. Tuto problematiku hejtman připomene krajskému policejnímu řediteli na pravidelné schůzce. Kraj bude také iniciátorem schůzky s vedením obce, koordinátorem pro cyklodopravu v kraji a majiteli pozemků, jež by obec potřebovala využít na výstavbu cyklostezky propojující Dolní Žandov a Lázně Kynžvart. Náměstek Karel Jakobec přislíbil pomoc ze strany odboru životního prostředí, který bude nápomocen starostce ve věci žádosti o dotaci na odbahnění místního malého rybníčku.
V Lázních Kynžvart se jednání kromě starosty Jindřicha Zívala zúčastnil i ředitel místních léčebných lázní Karel Naxera. Spolupráce mezi městem i lázněmi je na velmi vysoké úrovni, společně se snaží řešit například problém s Rašelinným potokem, který protéká městem. Mělo by dojít ke zpomalení odtoku a vyčištění koryta. Protože je ale značná část potoka zatrubněná, tento fakt velmi zásadně zvyšuje předpokládané náklady na realizaci. Ačkoliv kraj poskytuje dotace v rámci odboru životního prostředí, dotace může být jen nepatrným příspěvkem v celkovém rozpočtu zhruba 80 milionů korun. Starosta města představit plány k vybudování nové hasičské stanice pro dobrovolné hasiče. Zde byl také připomenut krajský dotační program na podporu jednotek sboru dobrovolných hasičů, město však bude muset využít i dalších dotačních možností mimo kraj, protože předpokládané náklady výstavby jsou zásadně vyšší. Problém, který nyní ve Lázních Kynžvart řeší, je absence vyučujícího matematiky. Ačkoliv město nabízí možnost získání bytu za velmi příznivých finančních podmínek, učitele se stále sehnat nepodařilo.
„I přesto, že kraj nabízí celou řadu dotačních programů v mnoha oblastech, do kterých se snaží každoročně sypat další peníze, není reálné uspokojit potřeby všech měst a obcí v regionu. Během tohoto výjezdu jsem připomínal možnosti dotačních programů z oblasti životního prostředí, které jsou aktuálně otevřeny a zájemci tak mohou žádat o finance na opatření na ochranu před povodněmi, na realizaci drobných vodohospodářských a ekologických akcí nebo na prevenci proti suchu, zadržení vody v krajině a péči o zeleň. V některých případech je výše dotace dostatečná, v některých bude představovat jen část potřebných financí,“ doplnil náměstek hejtmana Karel Jakobec s gescí v oblasti životního prostředí.
Ve Staré Vodě se již několik let neúspěšně snaží vyřešit problematické odbočení ze silnice č. 21 ve směru od Mariánských Lázní do Sekerských Chalup. Z důvodu negativního hodnocení ze strany Policie České republiky není ani kraj tuto věc schopen posunout dál v řešení. V obci se potýkají s porušováním nejvyšší povolené rychlosti při průjezdu, chystají se proto jednat s městem Mariánské Lázně ohledně úsekového měření. Starostka Eva Procházková představila zástupcům kraje investiční plány obce, které obsahují například vybudování tlakové kanalizace v Sekerských Chalupách nebo plánovanou výstavbu sportovních kabin.
„Starostům se snažím také z vlastní zkušenosti připomínat možnost zvýšení daně z nemovitosti, a to na základě stanovení místního koeficientu. Tento zvýšený koeficient je možné uplatnit i jen na konkrétní nemovitosti nebo pozemky. Vyšší sazbou daně tak není zatížena celá obec a zároveň může kompenzovat například zvýšenou ekologickou zátěž ze strany některých podnikatelských areálů,“ vysvětlil radní Vít Hromádko.