Karlovarský kraj – To je sešup, co? Sobota (29. června) dala mnohým zabrat. Co se týče celé republiky, tak hlavně lidem na Mělnicku, kde bylo až 34,8 °C (v Tuhani).
Trochu netradiční, slušně řečeno, byla i noc na neděli (30. června). Přiznejte se, kdo zatoužil po novém členu domácnosti, klimatizaci? Někdo takový by se určitě našel. Juju, přesně tak. V České republice jako takové bylo nejnižší minimum naměřeno ve Frýdlantu, a sice 25,3 °C.
Fuj! Anebo mňam? Každému vyhovuje něco jiného...
Počasí se rozhodlo potěšit všechny zimomily. A proto stvořilo soustavu tlakových níží mezi Kanadou a Skandinávií a rozsáhlou tlakovou výši nad Atlantikem. Víme, jak funguje proudění vzduchu v atmosféře (respektive troposféře), a tak se nedivíme, že dorazil chladný vzduch z Atlantiku, který funguje jako klimatizace. Navíc stoprocentně zelená! Takhle se to dělá, darmožrouti z Bruselu! Hlavně, že se nám rozpouští papírová brčka a že při pití z PETky máme na frňáku víčko. Díky, borci.
Co říkají kompjůtry:
Úterý druhého: Minima 14 až 10 °C. Maxima 17 až 21 °C. Mraků celkem dost, srážek naopak.
Středa třetího: Minima 14 až 10 °C. Maxima 17 až 21 °C. Mraků hodně, ráno a večer lehce sprchne.
Čtvrtek čtvrtého: Minima 13 až 9 °C. Maxima 18 až 22 °C. Pořád mraky, s ojedinělými přeháňkami.
Jako vážně? Po víkendu, hned v pondělí 8. července, by se nejvyšší odpolední teploty měly pohybovat okolo 38 až 42 °C. Naštěstí ne tady, nýbrž v Řecku, Bulharsku, Rumunsku, Moldavsku a částečně na území Turecka, Ukrajiny a Ruska. Prostě kolem Černého moře. S tím, že mezi pátkem (5. července) a nedělí (7. července) přinejmenším jeden model počítá s nejvyššími odpoledními teplotami okolo 39 až 43 °C, ojediněle až 44 °C, a to na Ukrajině a v Rusku (v oblasti okolo Azovského moře). Drsné.