Karlovy Vary - Na prevenci rizik v on-line prostoru se zaměřila vzdělávací akce CYBERSHOW – digitální zdraví a bezpečí, která se v minulém týdnu uskutečnila v Císařských lázních. Jedinečnou show si nenechalo ujít přes 600 návštěvníků z řad studentů středních škol, odborné a široké veřejnosti. Konferenci pořádal Odbor bezpečnosti a krizového řízení ve spolupráci s Odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Karlovarského kraje, spolkem youconnected, Krajským ředitelstvím policie Karlovarského kraje a dalšími partnery.
„Internet a digitální technologie jsou už nedílnou součástí dnešního moderního světa. Ulehčují nám práci, umožňují kontakt s našimi blízkými nebo se dozvědět nové informace. Ačkoliv mají nezpochybnitelné výhody je důležité nezapomínat, že internet může být i nebezpečným místem, kde mohou nám, a především dětem a mladistvým hrozit bezpečnostní rizika. Digitální prostor je sice neviditelný, ale jeho dopady cítíme všichni. Každé špatné kliknutí nebo slabé heslo nás může dostat do nepříjemné situace, proto buďme opatrní, obezřetní a chraňme sebe a své nejbližší. A hlavně rozlišujme, kdy se čas se odpojit a žít skutečný život,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
Program byl rozvržen do celého dne. Dopoledne bylo vyčleněno studentům krajských středních škol, kteří se dozvěděli, proč jsou nebezpečně volné wi-fi sítě, kolik úsilí musí hacker vynaložit, aby se naboural do počítače a mobilního telefonu, nebo co obnáší krádež cizí identity. Všechny tyto praktiky mohli návštěvníci sledovat v reálném čase prostřednictvím Cybershow, jíž provázel Roman Kohout, zakladatel projektu Internetem bezpečně a policista s bohatými zkušenostmi s vyšetřováním kybernetické trestné činnosti, a Otakar Klepš, etický hacker. V rámci bloku navíc studenti načerpali informace o tom, co vytváří digitální stopu a jaké následky může mít nevhodné chování na internetu na běžný život.
Na první část programu plynule navázala odpolední sekce, která svým tematickým zaměřením cílila na odbornou veřejnost, konkrétně na pedagogy, školní metodiky prevence, pracovníky OSPOD a další osoby působící v rámci prevence rizik v internetovém prostoru. U řečnického pultíku se postupně vystřídalo pět přednášejících, první z nich, Libuše Šmuclerová, seznámila přítomné s novým projektem kybertabu.cz. Dominika Herdová představila vzdělávací program O2 Chytrá škola určený na rozvoj digitálních dovedností, činnost a význam Linky bezpečí nastínila Iryna Straková a o aktuálních kybernetických hrozbách hovořil Martin Hájek z NÚKIBU. Blok uzavřela Lucie Kosová ze sdružení CZ.NIC přednáškou o bezpečnosti na internetu a umělé inteligenci.
Široká veřejnost měla pak v pozdních odpoledních hodinách také možnost zhlédnout již zmíněnou Cybershow a na vlastní oči vidět, jak vypadá útok hackerů. Hlavní program probíhal v hlavní sále Atrium, nicméně ani další části zrekonstruované národní kulturní památky nezůstaly prázdné. V Zanderově sále byl pro zájemce připraven doprovodný program v podobě prezentace stánků odborných partnerů akce: O2 chytrá škola, projekt Internetem bezpečně, NÚKIB, Krajské ředitelství policie Karlovarského kraje a Městská policie Karlovy Vary.
Akce se konala také za podpory CESNET, CZ.NIC, projektu Kybertabu, Linky bezpečí, společnosti Mattoni a.s., Českého rozhlasu Karlovy Vary, Městské policie Karlovy Vary, Střední školy stravování a služeb Karlovy Vary.