Karlovarský kraj - S přibývajícími teplými dny se začala na sociálních sítích opět objevovat zpráva s varováním o výskytu jedovatého brouka majky. Shrňme si tedy některá důležitá fakta.
Nejznámější majky žijící u nás jsou Majka obecná (Meloe proscarabaeus) a Majka fialová (Meloe violaceus). Nás bude spíše zajímat Majka fialová, která se nejvíce vyskytuje v podhorských a horských oblastech České republiky. Můžeme ji však zahlédnout i v nížinách, třeba v lese, kde je více stínu. Oproti tomu Majka obecná se ponejvíce vyskytuje na jižní Moravě.
Nechceme zde šířit poplašné zprávy, na majku v přírodě určitě nenarazíme na každém kroku, ale je dobré vědět možná rizika a jak se jim vyvarovat.
Pozor by si měly dávat obzvlášť rodiny s dětmi, aby děti ve své zvídavosti nebraly brouka do ruky. Majka totiž v nebezpečí, například při dotyku, vylučuje nažloutlou olejovitou tekutinu obsahující jedovatý terpen kantaridin, naštěstí jen v mizivém množství. Množství jedu, který majka vyloučí, je obyčejně pro pokožku člověka neškodné. Ale mohou se objevit i puchýřky.
A pro zajímavost: V minulosti stejný jed, jen ve větším množství často využívali traviči. Řada živočichů je proti tomuto jedu odolná.