Němčina je jazykem byznysu, v Čechách ale chybí lektoři
Foto: Starke Jobs
Karlovy Vary

Česká republika – Znalost angličtiny je dnes považována za samozřejmost stejně jako schopnost psát nebo číst. Bývá základním předpokladem pro přijetí do zaměstnání a pro generaci mileniálů je již nezbytnou nutností. V České republice angličtinou podle údajů ČSÚ disponuje 45 procent populace, pouze 15 procent Čechů však umí anglicky na komunikativní úrovni.

Ačkoli je angličtina považována za základ, kterou podle personalistů nemá ani cenu zdůrazňovat v životopise, je pro Čechy neméně důležitá němčina. Podle předsedy asociace jazykových škol Vítězslava Bicana považována za jazyk byznysu, přesto jsou na tom Češi s němčinou o poznání hůře než s angličtinou. Znalost němčiny uvádí ve statistikách ČSÚ 35 procent Čechů, na pokročilé úrovni ho však ovládá pouze 9 procent obyvatel. Ze základních škol již zmizela možnost zvolit si němčinu jako hlavní jazyk. Zatímco angličtina je do výuky zařazena v mnoha případěch již od první, nejpozději však od třetí třídy základní školy, němčinu si mohou žáci zvolit až jako druhý jazyk. Na výběr přitom mají němčinu nebo ruštinu.

Češi se jazyky učí kvůli dovoleným, možnost změny práce pro ně není tolik důležitá

S výukou cizího jazyka v pozdějším věku začalo podle ČSÚ v roce 2016 na 6 procent Čechů a 8 procent Češek. Důvod, proč se Češi začnou učit cizí jazyky v pozdějším věku, je podle nich využití jazyka během zahraničních dovolených. Naučit se cizí řeč považují také za osobnostní rozvoj, a tyto důvody zcela převálcovaly důvody mnohem pragmatičtější: možnost získání lepší práce, ať už v tuzemsku, nebo v zahraničí. Hlasovala pro ně zhruba čtvrtina respondentů. Na internetu navíc koluje celá řada tipů, jak se naučit německy i doma.

Především v pohraničních oblastech působí značný počet německých společností. Jejich personalisté však u uchazečů o zaměstnání narážejí na neznalost německého jazyka. Němčina je přitom podle nich klíčovým předpokladem pro obsazení inzerované pracovní pozice. Personalisté se shodují, že ačkoli je v současné době nezaměstnanost rekordně nízká a je obtížné sehnat kvalifikované zaměstnance, je znalost jazyka jedním z posledních požadavků, ze kterých mohou slevit. „Ustoupili jsme především u odborných pozic z požadavků na vzdělání a praxi zároveň, šanci získat místo má tak absolvent i člověk z jiného oboru. Z požadavků na němčinu však ustoupit nemůžeme, je důležitý pro komunikaci uvnitř společnosti, přestože víme, že řada uchazečů by naplňovala všechny ostatní požadavky,“ uvádí personalista německé společnosti působící na Chomutovsku.

Lidé s němčinou začínají pozdě, na uspokojení poptávky po kurzech chybí lektoři

Právě němčina je jazykem, kterému se Češi v produktivním věku začínají věnovat nejvíce. Potvrzuje to i Martina Stuchlá z jazykové agentury Parole v Chomutově: „Poptávka po kurzech němčiny v posledních letech roste, lidé s ní začínají především kvůli lepším vyhlídkám v zaměstnání,“ uvádí Stuchlá.

Rovněž další jazyková agentura z Prahy potvrzuje nárůst zájmu o kurzy němčiny, přitom se ale agentury plošně potýkají s nedostatkem lektorů. Češi se sice chtějí naučit německy, zájem ale mají především o lekce s rodilým mluvčím. Předpokládají, že od rodilého mluvčího se naučí gramatiku, přízvuk i širší slovní zásobu, což by od českého lektora nikdy nezískali. To však Bican vyvrací jako neopodstatněné a upozorňuje na délku a náročnost přípravy na povolání jazykového lektora.

S němčinou se uchytíte doma i v zahraničí, bez němčiny je hledání práce obtížnější

Že jsou u české populace velké nedostatky ve znalostech německého jazyka, potvrzuje i personalista Zdeněk Drozda z personální agentury Starke Jobs Marienberg: „Požadavky na jazyk na komunikativní úrovni vycházejí z požadavků firem. Málokdy se stane, že společnost přijme celou partu a postačí jí jeden německy mluvící zaměstnanec na celou směnu. Spíše zaměstnávají jednotlivce, není výjimkou, že na pracovišti je takový Čech jediným zahraničním pracovníkem,“ objasňuje Zdeněk Drozda důvody, proč je němčina základním kapitálem Čechů.

Podle Drozdy pro úspěšné nalezení práce v Německu stačí němčina na úrovni A2 podle klasifikace SERR, což znamená, že uchazeč ovládá základní německé fráze, německá slovíčka potřebná ke komunikaci o konkrétním tématu a jeho základy němčiny postačují ke složení jednoduchých vět. Pokud ale uchazeči projevují zájem o kariérní posuny, vyžaduje se jejich aktivní přístup k jazyku a pokročilé znalosti. Pokud si nejste jisti, na jaké úrovni jste schopni domluvit se německy, existuje celá řada testů, které jsou dostupné online.

Lidé, kteří němčinu ovládají, se shodují, že němčina byla na počátku neuspořádaný a zvukově nezajímavý jazyk, jakmile si k ní ale našli cestu, objevili její malebnost i logiku.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru