ČR – Opatření vlády v rámci omezení šíření viru Covid-19 se dotýkají každého z nás. Mění poměrně radikálně zaběhnutý životní režim. Situace se odráží ve všech oblastech života. V práci, podnikání, ve sportu, v kulturní a společenské sféře, ve školství, dopravě, průmyslu a samozřejmě ve zdravotnictví. Dopady vyhlášeného nouzového stavu se nevyhnuly ani pendlerům, tedy lidem, kteří vyjíždějí pracovat do zahraničí.
Ještě v pátek 13. března, krátce po vyhlášení nouzového stavu a zákazu cestování Čechů do rizikových oblastí, mezi které patří i Německo, bylo vyjíždění pendlerů povolené výjimkou. A sice do 50 km od hranic. S tím, že dotyčný musí ke kontrole předložit pracovní smlouvu. V sobotu vláda rozhodla o posunutí povolené vzdálenosti do 100 km od hranic. Vše se může ovšem změnit z hodiny na hodinu. Pendleři sami ve spoustě věcí tápou. Řada z nich přijela zpátky do Čech teprve o víkendu a rychlý vývoj situace u nás je překvapil.
„Jezdím do práce v pondělí a přijíždím domů do Čech až v pátek. Bydlím přes týden v Německu na ubytovně. Nevím, jestli se na mě vztahuje výjimka pro pendlery,“ ptá se ve skupině na jedné ze sociálních sítí Tomáš. Výjimka se vztahuje na všechny obyvatele s povoleným přechodným nebo trvalým pobytem v ČR, kteří prokazatelně pravidelně překračují vnitřní hranice a pracují ve vzdálenosti do 100 km od hranic. Tedy, pokud Tomáš vyjíždí pravidelně každý týden do vzdálenosti kratší než 100 km, pak se výjimka vztahuje i na něho.
Řada lidí si v Německu pronajala pokoj nebo byt, protože zde pracují trvale a do Čech se vracejí jen nahodile. Třeba když mají delší volno. Mnoho z nich si ponechalo trvalý pobyt v Čechách. V současné době ale návštěvu rodiny a příbuzných zvažují. Mají obavy, aby nepřišli o práci. „Otázkou je, jestli bych se z Čech mohl zase vrátit zpátky, když nesplňují podmínky pendlera. Raději proto zůstávám v Německu a s rodinou se zkrátka několik týdnů neuvidím,“ říká Roman, který pracuje jako zedník na stavbách.
Lidé, kteří v zahraničí bydlí i pracují, a nevyjíždějí za prací pravidelně, se při případné návštěvě Čech vystavují riziku povinné 14denní karantény. „Pracujeme 250 km od Čech. Máme v Německu pronajatý byt.Trvalé bydliště máme i tady. Pár hodin po vyhlášení nouzového stavu jsme zrovna přijeli na návštěvu za rodiči a museli zůstat v karanténě, protože jsme dorazili z Německa. Oznámili jsme v práci, že se momentálně nemůžeme vrátit. Sami Němci nevědí, jak na takové situace reagovat. Zaměstnavatel nám dal naštěstí dovolenou,“ informuje Nikola, která v Německu pracuje společně s manželem v reklamní společnosti.
Řada pendlerů, kteří nevyhovují vládou stanovené výjimce, si bere dovolené. Jsou i případy, kdy se lidé nechávají zneschopnit. Všichni, kteří dojíždějí za prací do Německa, by měli sledovat aktuální situaci u nás i v Německu, aby stíhali relevantně a včas reagovat na případné změny. Také je třeba si uvědomit, že každá spolková země v Německu si řídí krizové situace sama a vydává svá vlastní opatření. Proto se mohou v jednotlivých částech země tato opatření od sebe výrazně lišit.