ČR, Karlovarský kraj - Spotřeba spojená s cestovním ruchem se letos v Praze může propadnout téměř o 64 miliard korun. Ve srovnání s loňským rokem přijde turistický sektor hlavního města také o více než třicet šest tisíc pracovních míst. Vyplývá to z rozšířené verze průzkumu, kterou pro státní agenturu CzechTourism zpracovala společnost Economic Impact.
O více než osm tisíc pracovních míst může podle nejmírnější modelové varianty „červen“, která předpokládá postupné uvolňování opatření do konce května, přijít Karlovarský kraj. O téměř šest tisíc pracovních míst Jihomoravský a o čtyři tisíce Jihočeský kraj.
Z průzkumu dále vyplývá, že největší propady ve spotřebě cestovního ruchu budou kromě Prahy právě v Karlovarském a Jihomoravském kraji, které mají hned po Praze největší procento přenocování zahraničních turistů. Praha a Karlovarský kraj navíc svou specifickou nabídkou oslovují především zahraniční hosty a je otázkou, zda se jim podaří tento výpadek nahradit domácími návštěvníky.
V loňském roce se celková spotřeba za služby cestovního ruchu vyšplhala na 300 miliard korun. To jsou peníze, které domácí i zahraniční návštěvníci utratili za ubytování, jídlo, dopravu nebo vstupy do památek, na sportoviště a do kulturních a podobných zařízení.
„Pokud se povede rozpohybovat cestovní ruch před prázdninami, tak ekonomika přijde o 142 miliard a do státního rozpočtu přiteče o 60 miliard méně. Bohužel hrozí i ztráta 80 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu. Varianta, která počítá s oživením cestovního ruchu až v září, po skončení hlavní turistické sezóny, je ještě hrozivější. Propad cestovního ruchu o více než 200 miliard, propad příjmů státního rozpočtu o 85 miliard a ztráta 140 tisíc pracovních míst v cestovním ruchu,“ komentuje výsledky průzkumu Jan Herget, ředitel agentury CzechTourism.
Nad rámec analýzy modelových dopadů pandemie COVID-19 na odvětví cest. ruchu v ČR byly vyčísleny i celkové dopady na silně zasažené sektory stravovacích/gastronomických služeb a rekreačních, kulturních, sportovních a ostatních zábavních služeb, a to včetně spotřeby místních obyvatel, nejen návštěvníků. Dle propočtů by při scénáři „červen“ přišly tyto sektory o dalších 46 miliard Kč.
Globálně je v turismu ohroženo až 75 mil. pracovních míst, z toho v Evropě je to až 10 milionů pracovních míst. Nejpostiženější zemí Evropy bude Německo, kde je ohroženo 1,6 mil. pracovních míst. Dle Oxford Economics světový trh cestovního ruchu může v letošním roce v důsledku pandemie koronaviru SARS-CoV-2 ztratit téměř pětinu globálních příjezdů a návrat k číslům před vypuknutím pandemie se očekává až v roce 2023.