Karlovy Vary - S druhým květnovým svátkem se vrátilo teplo, resp. denní maxima nad hranicí dvaceti stupňů Celsia. Změna jako taková nicméně začala již ve čtvrtek, který byl nejslunečnějším dnem tohoto týdne a který na některá místa přinesl až 20 °C. Víkendové dny budou ještě teplejší, avšak s novým pracovním týdnem dorazí šok. Alespoň co se dění v troposféře týče.
SOBOTA 9. KVĚTNA
Během čtvrtka přes naši republiku přešla tlaková výše (proto slunce nejen v duši, ale i na nebi). Směřovala k jihovýchodu, a proto k nám po její zadní straně začal proudit teplý vzduch ze Středomoří. Příliv teplého středomořského vzduchu bude pokračovat také v sobotu, avšak po přední straně tlakové níže se středem nad Francií. Tedy rtuť v teploměrech poleze celkem vysoko, ale obloha dokonale modrá nebude. Spíše bílošedá, a to počínaje půlnocí a konče západem slunce, plus minus, kdy se přechodně vyjasní. Půjde o oblaka vysokého, ale i níže položeného patra, bohužel beze srážek. Nejvyšší odpolední teploty okolo 18 až 22 °C, ráno v minimu kolem 12 až 8 °C.
NEDĚLE 10. KVĚTNA ANEB DĚKUJI, MAMINKO!
Dnem vyhrazeným našim milovaným matkám teplá epizoda vyvrcholí. Nejvyšší odpolední teploty zamíří k hodnotám okolo 20 až 24 °C, sem tam teplota dosáhne rozmezí 25 až 26 °C, ráno v minimu nabídne kolem 11 až 7 °C. Noc se ponese v duchu malé, resp. žádné oblačnosti, někdy po východu slunce se však od jihozápadu až západu postupně zatáhne. Ale aby pršelo, to ne.
Podíváme-li se na Evropu z družicové perspektivy, naší pozornosti neunikne mohutná tlaková výše se středem u Islandu postupující k jihu a vcelku hluboká tlaková níže nad Skandinávií.
PONDĚLÍ 11. KVĚTNA
Mezi výše zmíněnými tlakovými útvary do našich končin pronikne chladný, původem arktický vzduch. K tomu se ze západního Středomoří nad střední Evropu, přesněji definováno Rakousko, nasune tlaková níže. Výsledkem všeho bude frontální vlna, dosti výrazná. Aktuálně to vypadá takto: Po dobu všech 24 hodin zataženo. Horší to bude se srážkami, alespoň z pohledu severozápadních Čech. Srážkové pásmo spojené s frontální vlnou by mělo být nejsilnější, lépe řečeno by mělo vzniknout přímo nad Českem, avšak již za hranicemi Ústeckého kraje. Budou-li srážky dostatečně vydatné, tak vzhledem k ochlazení v hladině 850 hPa se nejen ve středních Čechách i v nížinách v noci na úterý objeví sněhové vločky/mrznoucí déšť. Na severozápadě Čech nejvíce srážek spadne v Krušných horách, hlavně na německé straně, s tím, že v průběhu odpoledne se dešťové kapky změní na sněhové vločky. Při troše „štěstí“ se sněhové vločky objeví i v níže položených oblastech.
Pondělní nejvyšší odpolední teploty budou závislé na srážkách. Pokud nakonec nebudou žádné či jen symbolické, naměříme okolo 8 až 12 °C, pokud budou silnější tak 5 až 9 °C a pokud budou hodně silné, což není moc reálné, tak 1 až 5 °C.
Tak jako tak, půjde o jednorázovou událost. Zima se do Česka opravdu nevrací. Nemluvě o tom, že studený máj, ve stodole ráj!