Karlovarský kraj - Unikátní velitelské vozidlo získali do užívání hasiči v Karlovarském kraji. Velitelské vozidlo je vybavené moderním bezpilotním prostředkem, který přenáší obrazové informace pro vyhodnocení a analýzu přímo na zpracování na místě v tomto vozidle.
Drony už nejsou výjimkou ve vybavení hasičských sborů v celé České republice. V Karlovarském kraji začali první bezpilotní prostředek používat hasiči před třemi roky, kdy byl dron pořízen v rámci spolupráce se Záchranných kruhem při přípravě preventivního projektu. Od té doby je dron využíván u mimořádných událostí velkého rozsahu, kdy velitel zásahu potřebuje přehled o celkovém místě zásahu.
Přenos z dronu ale byl pouze do obrazového zařízení u pilota a nebylo možné se získanými informacemi operativně pracovat. Vznikla tak myšlena na speciální techniku, která by zabezpečila možnost analyzovat informace důležité pro velitele zásahu získané z dronu přímo na místě události a v aktuálním čase. Zároveň je možné přímo z vozidla zajistit prakticky živý přenos z místa zásahu o celkové situaci na další pracoviště, například operační středisko či krizový štáb.
Vozidlo je vybavené dronem Matrice 210 V2 – DJI, který je osazený termokamerou a optickou kamerou se 60x zoomem. Ve výbavě auta je rovněž 8x statická kamera + stativ, každá kamera může být umístěna do 100m od vozidla pomocí LAN kabelu. Kamery mají optický zoom, noční přísvit, čtyři z nich lze otáčet o 360 stupňů.
Velitelské vozidlo má zabudované dvě pracoviště pro zpracování a distribuci videa z kamer a dronu. Auto je schopné současně přijmout signál z 9 kamer a dronu, následně zpracovat video a distribuovat formou streamu po internetu komukoliv, kdo dostane odkaz. Obrazové informace z dronu pak je možné přenášet kabelem i bezdrátově do dalších přijímačů přímo ve vozidle nebo v jeho blízkostí, například do štábu velitele zásahu.
Ve vozidle je rovnou instalována i střižna pro případnou tvorbu spotů od zásahu pro média a na sociální sítě. Umožní tak šířit v reálném čase preventivní informace o probíhající mimořádné události zvlášť závažného rozsahu.
Napájení technologie, která je citlivá na stálost dodávané energie, zajišťuje EC Panda 8000i, která je plně integrovaná do vozidla, a má výkon 8kW.
Využití velitelského vozidla:
- podpora velitele zásahu na místě zásahu – dron, statické kamery
- přenos obrazu na operační středisko, případně kam bude potřeba – krizový štáb atd.
- tvorba video spotů pro media
- záznam průběhu zásahu pro účely rozboru zásahu, výcviku atd.
Nasazení vozidla pro podporu velitele zásahu je koncipováno u událostí většího rozsahu, především živelních katastrof, jako jsou rozsáhlé lesní požáry či povodně, ale i u ostatních událostí, kde je špatně přehledný terén či hůř dostupný pro záchranářskou techniku. Podpora velitele zásahu ze vzduchu byla použita například u železniční dopravní nehody v Perninku, kde záběry z dronu pomáhali vyhodnotit celkový rozsah místa události, či například ještě před příletem letecké záchranné služby rekognoskovat možnosti přistání záchranářských vrtulníku co nejblíž místa neštěstí. Další významné využití vozidla s přenosem z bezpilotního prostředku bude při záchraně a pátraní po osobách v terénu.
Bezpilotní prostředek je registrovaný u Úřadu pro civilní letectví, HZS Karlovarského kraje má jednoho pilota s oprávněním pro létání s bezpilotním letadlem a aktuálně probíhá příprava 9 pilotů na stanici KV, kde začal výcvik s dronem a zaškolení na vozidlo.
Vozidlo bylo pořízené v roce 2019, v letošním roce bylo dokončeno dovybavení a vozidlo je připravené na předání do užívání.
Cena vozidla je 3 810 290,- Kč. Celá částka byla hrazena z příspěvku Karlovarského kraje. Dovybavení vozidla včetně speciální elektrocentrály bylo v letošním roce hrazeno ze státního rozpočtu v celková částce 448 668,- Kč. Bezpilotní prostředek byl zakoupen v loňském roce díky příspěvku Města Karlovy Vary za celkovou cenu 790 534,- Kč.