Karlovarský kraj - Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhodnotilo aktuální epidemiologickou situaci v souvislosti s covid-19. Do prvního stupně pohotovosti, mezi zelené okresy, které značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu, je celkem zařazeno 18 okresů. Jeden je v Karlovarském kraji. Do druhého stupně pohotovosti, mezi oranžové okresy značící počínající komunitní přenos, je nyní zařazeno celkem 58 okresů (o 30 více od poslední aktualizace mapy). Praha zůstává v třetím, červeném stupni pohotovosti, který značí již dlouhodobě rostoucí komunitní přenos.
Denní záchyty pozitivně diagnostikovaných pacientů s covid-19 jsou celorepublikově vysoké a v čase postupně dále narůstají. Za včerejší den byl potvrzen nárůst celorepublikově 2 913 případů onemocnění covid-19.
„Nové záchyty se stále týkají naprosté většiny okresů ČR, byť dynamika šíření a kapacita záchytů je velmi různá. Republika je nyní převážně oranžová. To by nás mělo varovat a vést ke zodpovědnému přístupu v dalších dnech. Chci proto požádat všechny naše spoluobčany, aby využili deštivého prodlouženého víkendu k tomu, aby zůstali doma. Četli si knížky, dívali se na filmy a užívali si rodinu. A nainstalovali si aplikaci eRouška. Pomohou tím omezit šíření viru,“ uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Interaktivní mapa vč. opatření krajských hygienických stanic
Nárůsty v dalších regionech jsou nižší než v Praze. Prahu s poměrně vysokými hodnotami následuje Středočeský kraj (498 případů; 17,2% celé země) a Jihomoravský kraj (369 případů; 12,7% celé země), vyšší hodnoty vykázal i Moravskoslezský kraj (206 případů; 7,1%).
„Vysoké denní nárůsty počtu nakažených s sebou nesou riziko tlaku na nemocniční systém v následujících dvou týdnech. Ačkoli mohu potvrdit, že vývoj nesleduje žádný z vysoce rizikových scénářů, tak týdenní nárůst 133 případů na 100 tisíc obyvatel rizikový je, především podle mezinárodně nastavených norem. I přes relativně nízké procento nakažených seniorů starších 75 let, kterých je méně než 5 %, jde o vysoké počty pacientů, kterým hrozí riziko těžkého průběhu nemoci,“ uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová k současné situaci.
V Praze se šíří nemoc komunitním způsobem
V Praze se jedná o šíření nemoci v běžné populaci a v běžném životě, tzv. komunitní přenos, kdy při vysokých denních nárůstech není možné řádně podchytit podstatné clustery. Narůstá tak riziko nákazy v běžném životě a riziko nekontrolovatelného růstu počtu nakažených. „Specifikem šíření nemoci v Praze je rostoucí počet nákazy u seniorních obyvatel a obecně u zranitelných skupin obyvatel. Registrujeme nárůst o cca 40 případů denně, za posledních 7 dnů se úhrnně jednalo o 271 případů. Narůstá tak počet osob, u kterých existuje vysoké riziko těžkého průběhu nemoci a následných hospitalizací,“ vysvětlila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
Specifická pozice Prahy jako hlavního města a zaměstnavatele obyvatel z mnoha okolních regionů podle Rážové zvyšuje riziko nekontrolovaného šíření nákazy i do dalších regionů ČR.
Reprodukční číslo 1,4
Vysoký počet diagnostikovaných koresponduje s velkým objemem prováděných testů a samozřejmě odráží šíření nemoci v populaci. Nárůst počtu pozitivně diagnostikovaných osob se týká většiny okresů ČR, nejde již o omezený počet jasně popsaných clusterů nebo ohnisek nákazy. Celkové reprodukční číslo kalkulované pro celou populaci ČR je na hodnotě 1,4.
Sedm stovek lidí v nemocnicích
„Celkem je nyní hospitalizováno 740 pacientů. Hospitalizovaní tvoří 2,4 % z celkem pozitivních pacientů. Na jednotkách intenzivní péče je hlášeno 136 osob, 96 na umělé plicní ventilaci a 2 na přístroji ECMO. Podíl osob v těžkém stavu z celkového počtu hospitalizovaných je 20 %. K půlnoci jsou prozatím potvrzena 3 úmrtí z nemocnic, průměrný věk zemřelých za poslední dva dny je 79 let. Celkem je nově přijato 92 nových pacientů, jejichž průměrný věk je 64 let. U většiny převažuje lehký stav onemocnění, u 13 je stav těžký či jiné přidružené komplikace. Nejvíce příjmů jsme zaznamenali v hlavním městě,“ řekl k současné zátěži nemocničního systému Vladimír Černý, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, vedoucí Klinické skupiny COVID.
Uvedl také, že celkové volné kapacity je 965 lůžek s umělou plicní ventilací, tj. 52 % celku, 62 přístrojů ECMO, tj. 85 % celku, volná kapacita COVID+ lůžek na JIP je 198 (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 665 lůžek). Standardní lůžka s kyslíkem mají nyní volnou kapacitu pro COVID+ pacienty v celkové výši 870 lůžek (+ volná kapacita pro COVID- pacienty 5 389 lůžek).
Přísnější opatření
Už dříve bylo z důvodu epidemiologické situace nařízeno v celé ČR nošení roušek ve všech vnitřních prostorách a ve veřejné dopravě. Platí také zákaz prodeje vstupenek na akce na stání a omezení otevírací doby v zařízeních stravovacích služeb v čase od 0:00 do 6:00 hodin. V souvislosti se zhoršující se epidemiologickou situací v ČR přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví ČR k dalším opatřením. Omezila se otevírací doba provozoven stravovacích služeb od 22 hodin do 6 hodin ráno a upravilo se konání hromadných akcí.