Fitness centra v Česku čelí krizi. „Nejsme na hranici, ale za hranicí přežití,” zní z posiloven
ilustrační foto: CC0
Karlovy Vary

ČR - Vládní nařízení, které uzavřelo o půlnoci ze čtvrtka na pátek 9. října všechna fitness centra, vnitřní sportoviště, bazény a wellness centra, by mohlo mít fatální důsledky.

Česká komora fitness provedla bleskový průzkum a provozovatelé odhadují ztráty fitness sektoru při dvoutýdenním lockdownu na 285 milionů korun. “Jsme v šoku nad tak rychlým rozhodnutím. Mnoho z nás současnou situaci už nezvládne, nejsme na hranici, ale za hranicí přežití,” reagují na nařízení zástupci fitness sektoru.

Sportovní soutěže nechává Ministerstvo zdravotnictví do pondělí doběhnout, od pondělí ruší všechny profesionální i amatérské sportovní aktivity odehrávající se uvnitř. Venkovní sportování je dovoleno v počtu maximálně 20 osob. Tak zní další nařízení vlády, které bude mít nedozírný dopad na celý fitness sektor.

“Očekávali jsme, že budeme mít čas se na další opatření připravit. Toto je další krutá rána fitness sektoru, který už od června počítá obrovské ztráty,” říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, jejíž tým provedl bleskový průzkum, do něhož se zapojilo 250 provozovatelů fitness center, 191 osobních trenérů a instruktorů skupinových lekcí a 11 dodavatelů sportovního vybavení a jiného typu zboží.

Své ztráty (skládají se z příjmů na vstupném, příjmů za prodej zboží a fixních nákladech za dva týdny uzavření provozů) dotazovaní odhadli na téměř 57 milionů korun. Při předpokládaném počtu 1 250 provozovatelů fitness center na českém trhu dosahují ztráty za 2 týdny uzavření provozů 285 milionů korun. Dvoutýdenní lockdown tak bude v průměru stát každé fitness centrum 228 tisíc korun.

I bez restrikcí drtí fitka klesající návštěvnost

“Více než 10 % fitness center muselo podle našeho průzkumu po první koronavirové epidemii ukončit svou činnost. Polovině ze současných provozů už nyní klesly příjmy i návštěvnost o více než 50 %. Úplné omezení provozu fitness center bude mít pro velkou část provozovatelů fatální důsledky. I bez zásadních restrikcí se oproti běžnému období předchozích let výrazně snížila návštěvnost fitness center: 75 % provozovatelů uvádí návštěvnost méně než 300 klientů týdně, 11 % více než 1 000 klientů týdně a pouze 1 % provozovatelů se těší návštěvnosti 2 000 klientů za týden,” doplňuje Jana Havrdová.

V průzkumu se zástupci České komory fitness také ptali, kolik lidí či zaměstnanců je na provozovatelích finančně přímo závislých. Vyplývá z něj, že na 250 provozovatelů fitness center a 191 osobních trenérů je přímo navázaných dalších 5 035 pracovních pozic. Nejvíce se jedná o OSVČ (až 2 750 pracujících lidí), 515 zaměstnanců na hlavní pracovní poměr, 1 400 „dohodářů“ a 370 pracujících na dohodu o provedení práce.

Fitness profesionálové a provozovatelé fitness center již přitom své rezervy vyčerpali při první vlně, dotační programy formou covidových úvěrů využilo pouze 10 % z nich. Velkou pomoc tak spatřují v obnovení jarních kompenzací, konkrétně se jedná o kompenzační bonus pro OSVČ „Pětadvacítka“, kterou zmínilo 77,2 %, dále odpuštění plateb za sociální a zdravotní pojištění (65 %), příspěvek na nájemné neboli proplacení fixních nákladů (43,6 %), zrušení 3. a 4. vlny EET (46,7 %) a daňové prázdniny by uvítalo 23,5 % respondentů; zmíněna byla také pomoc pro osoby pracující na DPP nebo DPČ.

Nezavírejte sport: Pohyb je zdravý!

“Nařízení respektujeme, ale takto rychlý krok vlády bude mít pro fitness sektor drtivé ekonomické dopady. Na základě vyčíslených škod začínáme jednat o cílené pomoci fitness sektoru s Hospodářskou komorou a Národní sportovní agenturou a pevně věříme, že nám vláda pomůže,” apeluje na nezbytnou pomoc Jana Havrdová.

Provozovatelé fitness center extrémně dbají na dodržování všech bezpečnostních a hygienických pravidel. “Lidé sem chodí dobrovolně a zpravidla se jedná o ty, kdo žijí aktivním životem. Do sportovních center zpravidla chodí zdraví jedinci, kteří dbají na svoje zdraví, a to je ta skupina osob, která by se měla neustále zvětšovat,” dodává Jana Havrdová a vyzývá k tomu, aby lidé více než kdy jindy dbali na to, aby měli dostatek pohybu.

Současná pandemie Covid-19 podle ní ještě více odhalila kritický stav české populace, co se týká pohybu. “Ti, kdo jsou pasivní, trpí obezitou, vysokým tlakem a špatným zdravotním stavem, jsou dnes tou nejohroženější skupinou. Právě fitness sektor je tím, který by mohl z dlouhodobého hlediska pomoct v boji proti koronavirové i dalším podobným krizím. Věříme proto, že se vláda zamyslí nad dopadem svých razantních kroků a pomůže nám v podobě kompenzací i dalších kroků v systémové podpoře pravidelného pohybu v České republice,” doufá Jana Havrdová.

Pomoc fitness sektoru přislíbil i prezident Hospodářské komory ČR, Vladimír Dlouhý: “Hospodářská komora vyzve vládu, aby cíleně a adresně pomohla těm podnikatelům, kteří se v důsledku proticovidových opatření dostanou do mimořádné, někdy i bezvýchodné situace.”

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru