Zoufalí podnikatelé vyzývají vládu: Nastavte systém, ve kterém budeme moci pracovat!
Ilustrační foto
Karlovy Vary

ČR - “Jsme zoufalí. Jsme na hranici přežití a čím dál více lidí vážně zvažuje, že své podnikání ukončí. Neustálé a opakované otevírání a zavírání našich provozů nemůže trvat do léta, než se proočkuje polovina populace. Pokud vláda není schopna kompenzovat nám naše ztráty – a to není – nemůže nás ani zavírat. Potřebujeme nový systém kompenzací, a především dlouhodobého fungování, a stabilitu,” reagují provozovatelé vnitřních sportovišť na hrozící opětovné uzavření.

Sotva mohli provozovatelé vnitřních sportovišť otevřít a začít pokrývat své obrovské ztráty, už zase jim hrozí zákaz fungování, pokud by se protiepidemický systém (PES) ocitl ve čtvrtém stupni. Ani ten třetí pro ně přitom rozhodně nebyl velkou pomocí, pětina fitness center kvůli nepříznivým podmínkám vůbec neotevřela a dál tak šla do dalších ztrát. Vyplývá to z aktuálního průzkumu České komory fitness.

“K 3. 12. 2020, tedy ke dni znovuotevření fitness center a dalších vnitřních sportovišť, otevřelo pouze 78,2 % provozovatelů. Pro 72 % provozovatelů, kteří neotevřeli, bylo důvodem nařízení o nošení ochranných prostředků dýchacích cest, další zmiňují omezení maximální kapacity a omezený počet osob ve skupinových lekcích,” přibližuje výsledky průzkumu prezidentka České komory fitness a členka představenstva Hospodářské komory ČR Jana Havrdová.

Návštěvnost první týden po otevření se u třetiny provozovatelů pohybovala mezi 20 až 30 %. Další necelá třetina (28,2 %) uvádí 30 až 40% návštěvnost. Pouze 14,5 % provozovatelů se dostalo na 50% návštěvnost, naopak 9,4 % nepřivítalo více než 10 % klientů.

“Celkové ztráty, které uvedli respondenti našeho průzkumu, dosahují 244 261 303 Kč a při odhadu pro celý sektor fitness, který čítá více než 1 200 provozovatelů fitness center a dalších sportovišť, tak reálné ztráty překročily tři čtvrtě miliardy korun,” přidává alarmující čísla Jana Havrdová s tím, že podzimní vlna stála jedno fitness centrum v průměru 619 952 Kč.

Když vláda nekompenzuje, nemůže zavírat

Mezi provozovateli roste frustrace, protože nevěří, že jim vláda poskytne rychlou a účinnou pomoc v podobě kompenzací. Z průzkumu České komory fitness vyplývá, že kompenzační programy pomohly 75 % fitness center s maximálně 20 % jejich ztrát a z toho třetině nepomohly vůbec. Nejoblíbenějším programem je Kompenzační bonus pro OSVČ, ale více než polovina žadatelů stále čeká na jeho vyplacení. Mnohým pak byl nárok na kompenzační bonus zamítnut. Z průzkumu dále vyplývá, že řadě provozovatelů po otevření fitness center Finanční správa kompenzační bonus vyplatit odmítá, přesto, že jsou ve svém podnikání vládními opatřeními stále výrazně omezeni. Dalším využívaným programem je COVID Nájemné II – jen minimum provozovatelů má už ale peníze na svém účtu. Provozovatelé, kteří mají zaměstnance, využili programu Antivirus A a Antivirus B, který má dosud jen poloviční úspěšnost obdržení financí.

"Řešením je v této situaci přesměrovat český model kompenzací na takový, jaký má například Rakousko či Německo. V něm se kompenzace počítají z tržeb z předchozích let a provozovatelé mají nárok na náhradu jejich vysokého procenta, a to až 80 procent. Od této podpory se pak odečítají již získané kompenzace,” upozorňuje Jana Havrdová s tím, že toto je pomoc, která by pomohla všem podnikatelům v zasažených sektorech, jejichž existence je nyní nejvíce ohrožena.

Největší daň stále a znovu platí provozovatelé služeb

“Pokud se protiepidemický systém (PES) propadne do čtvrtého stupně, zavřou se opět jen konkrétní obory, jako jsou sportoviště, sauny, bazény, restaurace, hotely… Nikdo ale nebere ohled na to, zda se právě z těchto míst šíří nákaza, či nikoliv. Důvod uzavření je jen ten, že se tam lidé potkávají. Situace by šla vyřešit posílením naší individuální odpovědnosti. Každý by si měl rozmyslet, jaká místa bude navštěvovat, a jaká ne. Problém koronaviru je problémem každého z nás a musíme být opatrní a dodržovat bezpečnostní pravidla. Postižení ovšem nemohou být neustále a znovu jen poskytovatelé služeb,” apeluje Jana Havrdová.

Fitness sektor tak, stejně jako ostatní podnikatelé ve službách, vyzývá vládu, aby vyhodnotila současný stav, přemodelovala nerovný systém a nastavila pravidla pro dlouhodobé řešení.

“Se současným nastavením a neustálou nejistotou, co bude zítra a co se zase změní, se prostě nedá žít. Od vlády potřebujeme nastavit nový systém, abychom mohli dlouhodobě pracovat a fungovat, byť za přísných režimových opatření,” říká Jana Havrdová, která pevně věří, že pomoc vlády postiženým sektorům rychle přijde.

U provozovatelů nejen vnitřních sportovišť, ale také mnoha dalších podnikatelů ve službách, totiž v současné době stoupá obrovská frustrace a roste jejich nedůvěra k vládě. Někteří z provozovatelů odmítají dodržet zákaz provozu a hodlají se nařízení vlády vzepřít i jinými způsoby.

“Jsme skutečně v zoufalé situaci, a přitom právě fitness sektor má v boji nejen proti covidu, ale obecně proti civilizačním nemocem, tolik co nabídnout. Jak rychle se z této situace dostaneme, záleží na každém z nás, na tom, jak se budeme chovat a v jaké budeme kondici. Odborníci fitness sektoru i dalších sportovišť jsou připraveni pomáhat, ale pokud své služby nebudou moct poskytovat, apelují alespoň na veřejnost, aby na pohyb nezapomínala,” uzavírá Jana Havrdová.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru