Karlovy Vary - To je hnus, velebnosti. Při ohledu z okna přicházejí mnohým obyvatelům Česka nepochybně na mysl právě tato slova. Není se čemu divit, dlouhou, velmi dlouhou dobu panuje stereotypní, respektive ponuré, sychravé, zkrátka typicky podzimní počasí. Akorát v prosinci. Zdá se, že se počasový vánoční duch letos rozhodl držet krok s všeobecnou atmosférou, panující napříč celým světem. Ale těsně před příchodem Vánoc od toho zjevně upustí – během vánočních svátků k nám dorazí studený vzduch a sněhové vločky se vrátí i do nejnižších poloh. Kolik jich bude? Ladovská zima o Vánocích, konečně po x letech?
Korona nekorona, jedna věc se nezměnila – v obchodech to praskalo ve švech. Přinejmenším o posledním adventním víkendu. Nicméně lze předpokládat, že parkoviště nákupních center ještě nemají to nejhorší za sebou... Avšak inverze, ta už to za sebou má. Důvodem je teplá fronta, která se v noci z 21. na 22. prosince začala vkrádat do českého vzdušného prostoru a která s sebou přinesla čerstvé západní oceánské proudění. Jeho moc jako první pocítili lidé ve Francii, v Beneluxu a v Dojčlandu, kde již v ranních hodinách bylo až 15 °C. Dejme tomu Düsseldorf v 9:00 hlásil 14 °C. Celkem teplý vzduch si postupně podmaní i naši republiku, byť ne tak razantně jako na Západě, ale ne na dlouho.
Jak by měly vypadat (korona)Vánoce 2020? Zhruba následovně:
STŘEDA aneb VEZMĚME OBCHODY ÚTOKEM
Nad Lamanšský průliv, kvůli kterému jsou Britové "odříznuti" od Evropy, se nasune střed docela hluboké tlakové níže, a tak nejen Angličané budou mít problémy s větry. I my Češi pocítíme vliv této tlakové níže, jíž bylo přiřknuto jméno Greta (švédské dítko s tím tentokrát nemá nic společného). Nadále povane západní vítr, a proto se středeční nejvyšší odpolední teploty zastaví na hodnotách okolo 8 až 10 °C. Ráno v minimu kolem 8 až 6 °C. Čili teplo. Mraků bohužel hodně, o slunci tedy budeme zase pouze snít. Na 99,9 % sprchne, především ráno a večer, ve všech nadmořských výškách.
ČTVRTEK aneb JEŽÍŠEK PO ROCE OPĚT DORAZIL
Greta v průběhu Štědrého dne uteče nad pomezí Německa a Polska, neboť ji tam vyžene mohutnější tlaková výše, která postoupí nad Britské ostrovy. Toto je dobře, alespoň pro všechny zimomily – vítr se stočí k severu. Letošní Štědrý den tedy bude jakýmsi zlomem, co se povětrnostních podmínek týče. Děda Mráz, Ježíšek, Santa Claus, Kaufláč, Pepko, Tesko, internety... Ať už u Vás nosí dárky kdokoliv, s mraky nic neudělá. Znovu jich bude jako máku, pouze nad ránem se možná přechodně vyčasí (že by na nás mrklo slunce, symbolicky na Štědrý den???). Srážky budou, hlavně v Krušných horách – zpočátku dešťové, potom již sněhové. Takže budete-li štědrý večer trávit nahoře na horách, uvidíte sníh. Nejvyšší odpolední teploty okolo 6 až 8 °C, ráno v minimu kolem 10 až 8 °C, večer kolem 0 až 2 °C, na horách pod 0 °C.
PÁTEK aneb ŽEREME, ŽEREME, ŽEREME
Boží hod vánoční, hlavní den Vánoc, se ponese v duchu severního proudění. Vzduch od severu k nám poteče mezi tlakovou výší se středem u Irska a Gretou, tlakovou níží, se středem nad západním okrajem Ruska. Studené severní kontinentální proudění srazí teploty, naneštěstí bude skoupé na srážky, přesněji řečeno na sněhové vločky. Obloha bude převážně oblačná až zatažená, v Krušných horách se sněžením (nějakého to číslo napadne). V nížinách, na závětrné straně neboli ve srážkovém stínu Krušných hor, se sněhové vločky ukážou spíše sporadicky. Nejvyšší odpolední teploty okolo 1 až 3 °C, ráno v minimu kolem 0 až 2 °C.
SOBOTA aneb ŽEREME, ŽEREME, ŽEREME
Viz. Boží hod vánoční.