Cheb - V Chebu právě probíhá převoz pacientů do nemocnic, které mají volnou kapacitu. Chebská nemocnice tak bude mít rázem dostatečnou volnou kapacitu. Akce proběhla i díky datům Chytré karantény.
Nemocnice Cheb dostane 3 lékaře internisty na pomoc přetíženým zdravotníkům, posádky leteckých záchranářů určené pro Karlovarský kraj budou v provozu denně i v noci, bude-li třeba, aktivuje stát hromadné přesuny pacientů v rámci ČR.
Transportovat se budou nejen závažné případy, ale i ostatní pacienti tak, aby byla vždy zajištěna kapacita volných lůžek v chebské nemocnici a dalších nemocnicích v kraji. To jsou přísliby ministra zdravotnictví Jana Blatného, které zazněly během jeho dnešní pracovní návštěvy v chebské nemocnici.
Ministr Jan Blatný se spolu se svým náměstkem Vladimírem Černým setkal v chebské nemocnici s hejtmanem Karlovarského kraje Petrem Kulhánkem, starostou města Antonínem Jalovcem, ředitelem nemocnice Martinem Krušinou, primářem interního oddělení Stanislavem Adamcem i dalšími zástupci Karlovarské krajské nemocnice. Se současným stavem, kdy nemocnice v kraji už nemají volná lůžka intenzivní péče, seznámila ministra krajská koordinátorka intenzivní péče Dagmar Uhlíková.
Krajský zastupitel pro zdravotnictví Josef März zase upozornil na to, že personální kapacity zdravotníků byly vyčerpány a kraj musel přistoupit k nařízení pracovní povinnosti sester například z uzavřených lázeňských zařízení. Kromě kritické situace v nemocnici se diskutovalo i o transportech pacientů do Německa, o které usiluje Karlovarský kraj.
Ministerstvo a kraj se v názoru na převozy pacientů s COVID-19 z Chebu do nedalekého Bavorska rozcházejí. Ministr Jan Blatný chce primárně využít národní zdroje a nechat si otevřenou cestu pro spolupráci se SRN. Hejtman Petr Kulhánek by dal přednost jasné dohodě obou států, že v případě potřeby mezi sebou mohou jednat přímo konkrétní nemocnice.
„Jsem rád, že ministr a jeho tým chtěli osobně poznat situaci, která je velmi závažná. Moc nám pomůže, pokud se přísliby naplní, velmi to odlehčí personálu v chebské nemocnici. Na možnou spolupráci s Německem mám ale odlišný pohled. Vnímám argumenty ministerstva, že jsou k dispozici národní zdroje a zajištěna logistika v rámci ČR. Cheb je ale na hranici s Německem, a pokud jde o lidské zdraví, hranice by neměla být bariérou. Vidím to jako jednu z možností a cestu, která může uklidnit společnost. Proto je pro mě zásadní, že jednání s německou stranou stále probíhají a pokud by v rámci národních kapacit systém nestíhal, tak se vrátí k možnosti spolupráce se SRN,“ vysvětlil hejtman.
Lůžek intenzivní péče by podle informací Národního dispečinku lůžkové péče mělo být k dispozici 220 v rámci celé ČR, lůžek standardní péče pak okolo 1200.