Karlovarský kraj - Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje usiluje o zřízení vlastní letecké záchranné služby (LZS). Protože touto službou nyní nedisponuje, využívá zejména spolupráce s LZS Plzeň Líně.
I přesto je však nutné, aby se snížila doba doletu na naprosté minimum a bylo tak možné zajistit včasnou péči pro pacienty. Současná situace není příliš příznivá pro dolet LZS do okresních a dalších měst či frekventovaných míst v kraji. Ačkoliv je možné využít také přeshraniční výpomoc, stanoviště LZS by jednoznačně vyřešilo možné potíže v případě vytížení posádek nejbližších LZS.
„Kraj chce opět otevřít diskusi o vzniku základny letecké záchranné služby na území regionu, po které voláme už dlouho, ale předchozí vláda apel kraje nevyslyšela. Argumenty jsou přitom jasné, část kraje mimo dvacetiminutový dolet nejbližší letecké záchranky je osídlena více než 200 000 obyvateli, zároveň se jedná o lázeňskou a turisticky i sportovně velmi frekventovanou lokalitu. V území jsou hojně navštěvované skiareály, jejichž dostupnost pozemní cestou přímo závisí na počasí. Navíc lze v souvislosti se zápisem hornické krajiny Krušnohoří a lázeňských měst Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně na seznam UNESCO předpokládat významné navýšení počtu návštěvníků a turistů. Aktuálně jsem požádal dopisem o podporu Asociaci zdravotnických záchranných služeb ČR a Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof ČLS JEP. Po získání jejich stanovisek bude dalším krokem obnovení komunikace s ministerstvem zdravotnictví na toto téma," uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
Výjezdová skupina letecké záchranné služby v Karlovarském kraji by pomohla zajistit oblasti, které se nacházejí mimo dolet LZS a případné transporty pacientů na specializovaná pracoviště tzv. centrové zdravotní péče mimo Karlovarský kraj. Jedná se například o traumacentrum, pediatrickou a neonatologickou péči vyššího typu. Tato centra jsou zpravidla v Plzni či Praze.
Zřízení letecké záchranné služby by mohlo také pomoci k získání nových lékařů, neboť práce právě u LZS bývá velkým lákadlem. Problém s nedostatkem lékařů trápí Karlovarský kraj dlouhodobě a situace se zatím výrazně nelepší. Nejzásadnějším argumentem pro vytvoření LZS v regionu je však minimalizace času dojezdu lékaře k pacientovi s vážným zraněním a jeho následný rychlý transport do odpovídajícího zdravotnického zařízení.
Rozmístění základen letecké záchranné služby je dáno historicky, a to dle polohy heliportů, které byly zřizovány při traumacentrech. V České republice jsou vybudovány čtyři základy. O vybudování dalších základen letecké záchranné služby nerozhoduje vedení kraje. Toto je plně v gesci Ministerstva zdravotnictví ČR, které vyhlašuje každých 7 let výběrové řízení. I přesto, že se Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje (ZZS) do minulého řízení přihlásila, nebyla argumentace reflektována a rozmístění základen LZS zůstalo neměnné. ZZS se však přihlásí do výběrového řízení i v příštím období, protože zřízení výjezdové skupiny letecké záchranné služby považuje za zásadní. Pro pacienty v Karlovarském kraji by tak byly nastaveny srovnatelné podmínky zdravotní péče, jako je tomu v sousedních regionech.