Kameny zmizelých v Chodově opět připomínají oběti holocaustu. Příští rok položí město další čtyři
Odhalování kamenů zmizelých. 3x foto: Martin Polák
Karlovy Vary

Chodov -  Už posedmé si Chodov připomněl své bývalé obyvatele, kteří byli v průběhu 2. světové války zavražděni v koncentračních táborech. Na jejich památku tak vedení města odhalilo ve středu 9. listopadu další čtyři takzvané kameny zmizelých, jež připomínají oběti holokaustu.

V ulicích města, převážně v jeho staré části, jich už je osmadvacet. „V příštím roce položíme poslední čtyři, tím budou připomenuti všichni zavraždění chodovští Židé,“ uvedl městský historik Miloš Bělohlávek.

1111pamatnik1
Nové kameny připomínají hned dvě rodiny. První rodinou je zvěrolékař Mořic Kohn se svou ženou Albínou. „Bylo jim už sedmdesát, když do jejich bytu 13. září 1938 vtrhli chodovští henleinovci, zničili jim byt a donutili je uprchnout do Prahy. Manželé Kohnovi byli zavražděni v Treblince,“ popsal pohnutý osud rodiny Miloš Bělohlávek.

1111pamatnik2
Druhou rodinou jsou podle něj manželé Brumlikovi. „Jasnovidec, chiromant a médium Rudolf Brumlik se přiženil do rodiny bohatého chodovského obchodníka Zikmunda Porgese, u kterého i se ženou Gertou od roku 1935 také žili. Ve 30. letech byl známý pod pseudonymem Anonymus, podílel se na vyšetřování vraždy Otýlie Vranské a předpověděl smrt Antonína Švehly. Bohužel, svému vlastnímu osudu neutekl. I se svou mladou ženou byl zavražděn v Osvětimi,“ doplnil historik.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru