Aš - 26 563. Tolik rukavic se nachází v depozitáři ašského muzea. Sbírka dokumentující výrobu textilních rukavic od počátku minulého století až po její zánik po roce 2000, je zřejmě největším souborem vzorků tohoto oděvního doplňku u nás.
Již mnohokrát bylo publikováno, že v ašském muzeu se nachází velká sbírka rukavic, čítající více než 20 tisíc kusů. Pracovníci muzea v letošním roce soubor dopočítali a do Centrální evidence sbírek zanesli 26 536 půlpárů nebo celých párů. A protože pořád tvrdíme, že se jedná o největší sbírku rukavic u nás, byla podána přihláška do České knihy rekordů. Sbírka je to cenná nejen kvůli počtu kusů, ale také proto, že dokonale dokumentuje kus ašské historie, která je tu s produkcí rukavic a dalších textilních výrobků spjata.
Tovární výroba rukavic se k nám dostala z Anglie přes Francii a Německo již na přelomu 18. a 19. století. Kromě klasických rukavic z kůže začaly být vyráběny rukavice z úpletů, které byly nejvhodnějším materiálem pro svou vysokou pružnost. Střediskem výroby látkových rukavic se v českých zemích stala právě Aš.
„Látkové rukavice začaly ašské továrny stávkového zboží vyrábět již ve druhé polovině 19. století. Po zavedení plochých pletacích strojů vyráběla většina firem i domácí výrobci kromě rukavic látkových i rukavice pletené. Zavedení strojové výroby přineslo ve výrobě rukavic a jejich zpracování nové možnosti. Nápaditost tvůrců, rozsah vzorů, zdobení a použití různých materiálů a technologií je bez hranic,“ uvedla Monika Hlaváčková, kurátorka textilní sbírky ašského muzea k historii výroby rukavic v Aši.
Sbírku tvoří převážně textilní rukavice, v menší míře rukavice strojově pletené, rukavice ručně háčkované, síťované a paličkované. Ašští němečtí výrobci prakticky ovládli trh s textilními rukavicemi ve střední Evropě. Předválečná produkce byla určena převážně na vývoz.
Sbírka stávkových rukavic pochází od výrobců z bývalého ašského okresu. Pravděpodobně po roce 1946 byly všechny vzorky rukavic od zaniklých firem (výrobou rukavic a jejích částí se v Aši zabývalo asi 20 malých a větších firem) soustředěny v budově ředitelství nově vzniklého podniku n. p. TOSTA Aš. Celý mimořádně rozsáhlý soubor, cca 19 500 ks půlpárů (někdy i párů) vzorků textilních rukavic, byl pak v roce 1984 bezplatně převeden do majetku městského muzea v Aši.
Sbírka dokumentuje výrobu textilních rukavic v německých textilních podnicích ašského okresu od začátku 20. století do roku 1946, dále rukavice v n. p. TOSTA Aš od roku 1946 do roku 1993 (tj. po celou dobu existence podniku), a konečně výrobu podniku TOSTEX a. s. od roku 1993 až po ukončení činnosti podniku. Další přírůstky rukavic muzeum získalo v pozdějších letech z ukončené firmy TOSTEX a od ašských obyvatel.
Rukavice byly roztříděny podle výrobců a chronologicky seřazeny a zpracovány. Každá rukavice byla očištěna od prachu a nečistot, byla přišita na speciálně vyrobené ramínko z papíru, podrobně popsána, očíslována a uložena do skříní.
Sbírka rukavic je veřejnosti prezentována v rámci textilní expozice muzea, kde je samostatná část expozice věnována celému postupu výroby rukavic, samotné rukavice jsou rozděleny i do různých sekcí, např. letní, vycházkové apod.
„Zpracování rukavic ještě stále trvá, jednotlivé kusy se zpracovávají do systematické evidence, což zabere přinejmenším ještě pár let. V letošním roce byly rukavice dopočítány a konečný počet čítá 26 563 vzorků. Po nahlášení nově přijatých rukavic do Centrální evidence sbírek, na čemž muzeum pracuje, je domluveno zapsání sbírky do České knihy rekordů, takže v jejím novém vydání v roce 2024 bude již rekord zapsán,“ doplnila Monika Hlaváčková.
Milan Vrbata, tiskový mluvčí Městského úřadu v Aši