Karlovarský kraj jako první mezi regiony vyhlásí poslední výzvu k čerpání kotlíkových dotací
ilustrační foto
Karlovy Vary

Karlovarský kraj - Už 1. dubna 2019 vyhlásí Karlovarský kraj výzvu k předkládání žádostí pro občany k čerpání kotlíkových dotací. Od Ministerstva životního prostředí ČR získal pro chystanou třetí vlnu těchto dotací celkem 66, 5 milionu korun. Na dnešní tiskové konferenci to potvrdil ministr životního prostředí Richard Brabec spolu s hejtmankou Janou Mračkovou Vildumetzovou.

„Občané našeho kraje budou mít opět příležitost získat kotlíkové dotace na výměnu starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním za nový ekologický zdroj vytápění. Výzvu zveřejníme od začátku dubna na krajských internetových stránkách, na úřední desce, v Krajských listech, obešleme také města a obce v regionu. Žadatelé si budou moci předem od 15. dubna vyplnit elektronickou část žádosti a být připraveni, až 1. července spustíme příjem žádostí,“ vysvětlila Jana Mračková Vildumetzová.

„Karlovarský kraj je jedním ze tří regionů, kde pomáháme s výměnou zastaralých kotlů domácnostem, které nemají dopředu našetřeno. Právě jim, prostřednictvím obcí, nabízíme vedle kotlíkové dotace i bezúročnou půjčku na předfinancování i spolufinancování kotle. Novinkou je i to, že v obcích, které se do našeho půjčkového programu zapojí, budou radit kotlíkoví specialisté, kteří lidem mohou doporučit vhodný typ vytápění a provést je žádostí o půjčku i o podporu v rámci kotlíkových dotací,“ dodal ministr životního prostředí Richard Brabec.

V období od vyhlášení výzvy do příjmu žádostí bude probíhat také informační kampaň a semináře pro zájemce ve vybraných místech Karlovarského kraje. „Zájemci se s naším týmem budou moci setkat na seminářích v Karlových Varech, v Sokolově, v Chebu, Ostrově, Mariánských Lázních, v Aši, Nejdku i Kraslicích. Další akce uspořádáme podle potřeby v konkrétní obci. Termíny seminářů uveřejníme na krajských internetových stránkách týkajících se kotlíkových dotací, kde lze naleznout také další důležité informace,“ doplnil náměstek hejtmanky Dalibor Blažek.

Tým, který má na krajském úřadě na starosti příjem žádostí i komunikaci s žadateli, bude navíc připraven zodpovědět telefonické dotazy a pomoci s náležitostmi potřebnými k úspěšnému podání žádosti.

Žadatel o kotlíkovou dotaci musí být vlastníkem či spoluvlastníkem rodinného domu nebo vlastníkem či spoluvlastníkem bytové jednotky v rodinném domě na území našeho regionu. Dům či byt musí vytápět kotlem na pevná paliva s ručním přikládáním s tím, že se řadí mezi zdroje nesplňující emisní třídu 3, 4 nebo 5 podle ČSN EN 303-5. Dotace bude možné čerpat ve výši 75 procent způsobilých výdajů v případě výměny starého kotle za nový plynový kondenzační kotel, nejvýše však 95 tisíc korun. Nebo lze z dotace zaplatit 80 procent způsobilých výdajů na pořízení nového kotle pouze na biomasu s ručním přikládáním, nejvýše však 100 tisíc korun.

A do třetice může dotace pokrýt 80 procent způsobilých výdajů na nové tepelné čerpadlo nebo automatický kotel pouze na biomasu, nejvýše však 120 tisíc korun. Kombinované kotle na uhlí a biomasu již podporu nezískají. Podle ředitele Státního fondu životního prostředí Petra Valdmana navíc bude od září 2022 zakázán provoz kotlů 1. a 2. emisní třídy.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru