Červenec byl v Česku desátý nejteplejší od šedesátých let. V Karlovarském kraji spadlo nejméně srážek
Z pastvin se někde staly jen zahnědlé louky. Foto: Oldřich Hájek
Karlovy Vary

ČR - Letošní červenec se dle průměrné měsíční teploty na území ČR řadí jako 10. nejteplejší v období od roku 1961, loňský červenec byl o 0,9 °C teplejší a řadil se jako 7. nejteplejší. Srážkově byl i letošní sedmý měsíc podnormální. To se projevilo zejména na řekách, jejich stav je obdobný, na některých místech i horší, jak v loňském roce. Kde se nám deficit projevuje významně, jsou hladiny podzemních vod. Oproti loňskému červenci se stav mírně zhoršil. Půdním suchem bylo vlivem vyšších teplot zasaženo v loňském červenci větší území ČR.

Průměrná teplota vzduchu na území ČR pro červenec 2019 činí 18,8 °C, což je o 1,0 °C více než normál 1981-2010. Letošní červenec se tak společně s červencem roku 1992 řadí jako 10. nejteplejší v období od roku 1961. Loňský červenec (2018) byl s průměrnou teplotou 19,7 °C o 0,9 °C teplejší než ten letošní a v řadě červencových průměrných teplot se řadí jako 7. nejteplejší. Nejvyšší červencová průměrná teplota (21,3 °C) byla zaznamenána v roce 2006.

„ Nejvyšší teplota letošního července byla zaznamenána 1. 7. na stanici Kuchařovice (38,4 °C) a v tento den byla na více než 60 stanicích naměřena denní maxima teploty 35 °C a vyšší.“
V letošním červenci byl zaznamenán tropický den (den s maximální denní teplotou 30 °C a vyšší) alespoň na jedné stanici na území ČR v 15 dnech, v loňském roce to bylo v 21 dnech. V obou letech se tropické dny vyskytovaly především v druhé polovině měsíce.

Kde pršelo nejméně?

Za měsíc červenec spadlo dle předběžných dat na území ČR v průměru 58 mm srážek, což představuje 66 % normálu 1981-2010. Letošní červenec tak hodnotíme jako srážkově podnormální.

Nejméně srážek za tento měsíc (méně než 50 mm) spadlo v krajích Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Pardubický. Naopak srážkové úhrny vyšší než 70 mm byly zaznamenány v krajích Olomoucký a Zlínský. V červenci roku 2018 spadlo ještě méně srážek než v tom letošním, měsíční srážkový úhrn na území ČR činil pouhých 42 mm (48 % normálu 1981-2010) a měsíc byl hodnocen jako srážkově silně podnormální.

Úhrn srážek na území ČR od začátku roku 2019 činí 370 mm, což je 91 % normálu 1981-2010. Deficit územních srážek od začátku roku tak činí asi 40 mm.

Nejméně srážek ve srovnání s normálem (méně než 85 % normálu) spadlo od začátku roku 2019 v krajích Královéhradecký, Liberecký a Plzeňský. V roce 2018 na tom za stejné období byly srážkově nejhůře kraje Liberecký a Pardubický, kde spadlo méně než 60 % normálu srážek. Ovšem s výjimkou Středočeského kraje byl ve všech krajích zaznamenán úhrn nižší než 80 % normálu.

Půdní sucho a stav vegetace

Půdní sucho se vyskytovalo během července 2019 na více jak polovině území České republiky. Nepříznivá situace byla již v první dekádě července, pak došlo k mírnému zlepšení a nejhorší situace pak nastala ve třetí dekádě července, kdy bylo zasaženo až 75 % území (obr. 1). Výskyt sucha je srovnatelný se stejným obdobím v roce 2018. Oba roky se ale mírně liší intenzitou sucha.

Na vegetaci měla negativní vliv kombinace vysokých teplot a sucha. Dřeviny mají tendenci reagovat na sucho s určitým zpožděním a škody se mohou projevit až po několika letech. Nejvíce byly postiženy jehličnany, projevující se usycháním porostů a předčasným žloutnutím jehličí a to zejména u borovice, smrku a modřínu. Starší porosty borovice negativně ovlivnilo snížení hladiny podzemní vody.

Dále začaly předčasně žloutnout některé volně rostoucí dřeviny např. břízy, lísky, kleny, třešně, habry. U lip bylo místy pozorováno celkové prosychání a opadávání listů včetně plodů. Toto bylo zaznamenáno zejména na Ústecku, Teplicku, Mostecku, zatím se většinou jednalo o jednotlivé stromy, ponejvíce o mladé jedince, na mezích či v okrajích lesa s celodenním osluněním.

Otavoseč velmi pravděpodobně na většině lokalit vůbec neproběhne, podobně jako v roce 2018 (prohloubí to nedostatek sena pro hospodářská zvířata). Půdní sucho mělo v červenci 2019 negativní vliv na výnosy a kvalitu polních plodin, podobně jako v červenci 2018.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru