Ostrov - Vůbec poprvé absolvovali žáci střední školy komplexní prohlídku psychiatrického oddělení Nemocnice Ostrov. Ta byla spojená s přednáškou a představením oddělení. Hlavním tématem setkání byla především destigmatizace v psychiatrii.
„Poprvé jsme otevřeli brány našeho oddělení takto zeširoka. Samozřejmě jsme u nás přivítali nějaké krátké exkurze, ale tato byla zatím nejvíce zevrubná. Cílem našich snah je přitáhnout pozornost k tématu psychiatrie,“ uvedla organizátorka setkání Jana Olachová, která již čtvrtým rokem působí jako vedoucí zdejšího stacionáře.
Akce se konala při příležitosti Týdnů duševního zdraví, což je největší osvětová kampaň o duševním zdraví a lidech s duševním onemocněním v České republice. Cílem je přiblížit veřejnosti témata spojená se zkušenostmi lidí s duševním onemocněním, možnými způsoby prevence duševních onemocnění i aktivity organizací působících v sociálně-zdravotní oblasti.
Do ostrovské nemocnice dorazili studenti třetích a čtvrtých ročníků Střední zdravotnické školy z Karlových Varů. „Prošli celé psychiatrické oddělení. Poznali, jak to u nás funguje, seznámili se ze zaměstnanci a viděli jejich náročnou práci. Důležitým tématem celého dne bylo žáky seznámit s problémem destigmatizace,“ uvedla Jana Olachová, která byla zároveň jejich průvodcem. Žákům se věnoval také střední zdravotnický personál uzavřeného i otevřeného oddělení zdejší psychiatrie.
Studenti se například dozvěděli o typech stigmat, které v naší společnosti přetrvávají. Diskutovalo se o současném systému psychiatrické péče a službách nabízených v Karlovarském kraji.
„Pro mnohé to byla první zkušenost s psychiatrickou péčí. Věříme, že mnoho ze studentů se o psychiatrii začne zajímat, protože se jedná o jeden z nejdůležitějších, ale také nejnáročnějších oborů. Pravdou je, že obor jako takový žáky přitahuje, mnohdy již studenti mají zkušenosti z onemocněními u svých blízkých či kamarádů a je potřeba se zbavovat předsudků z těchto chorob. Akce se zúčastnili studenti 4.ročníku oboru Nutriční asistent s třídní učitelkou Bc. Hanou Zenkerovou a žáci 3.ročníku oboru Zdravotnický asistent s třídní učitelkou Mgr. Danielou Vintrovou,“ uvedla Mgr. Jaroslava Slavíková, vedoucí obou oborů.
V listopadu pořádá Jana Olachová setkání s rodinnými příslušníky psychiatrických pacientů.
„Iniciativa NA ROVINU v rámci projektu destigmatizace, jenž je součástí reformy psychiatrické péče, nabízí program pro rodinné příslušníky klientů, kteří se léčí pro psychotické onemocnění. Jedná se o vzdělávací šestitýdenní cyklus v uzavřené skupině,“ uvedla Olachová. Účastníci dostanou od odborníků důležité informace o nemoci a zároveň si mohou vyměnit zkušenosti, které se svými blízkými mají, jako například jak se jim daří zvládat krizové situace, kam se obrátit apod. „Samozřejmě bude klíčovým tématem destigmatizace a různé mýty, které se objevují ohledně duševně nemocných. Je důležité, aby příbuzní měli nejnovější poznatky, které se týkají léčby,“ uzavírá Jana Olachová.