Karlovarský kraj - V sobotu 19. října proběhne první ročník Císařského pochodu, závodu na 20 a 40 km, který povede z obce Krásno Slavkovským lesem, přírodou chráněné krajinné oblasti a místy, kterých se dotýkaly dějiny. Pochod pořádají příslušníci roty Aktivní zálohy Armády České republiky při Krajském vojenském velitelství Karlovy Vary ve spolupráci s městem Krásno, Krajským vojenským velitelstvím Karlovy Vary a CHKO Slavkovský les.
Pochod je určen pro minimálně dvoučlenné týmy, které musí společně projít všechny kontrolní body. Každý má v ceně startovného, které činí 300 Kč za osobu, originální účastnickou medaili, špekáček na opečení v polovině trasy, guláš a pivo či limonádu v cíli, případně ceny pro tři nejrychlejší v obou kategoriích (20 a 40 km). Děti do 15 let mají účast zdarma.
„Jsme pěší rota a tak není divu, že první myšlenka na uspořádání této akce přišla před necelým rokem právě při společném pochodu. Společně s Honzou se nám povedlo nadchnout všechny zúčastněné organizace a podporovatele a díky tomu všemu vznikl Císařský pochod s ambicí na založení tradice. Chceme se dostat blíže k lidem, dát vědět o nás jako rotě, o krásách našeho kraje o jeho minulosti. Chceme vytvořit něco, co bude spojovat,“ říká Andrea Pfeifferová, příslušnice Aktivní zálohy a členka organizačního týmu.
Patří-li mezi vaše koníčky pohyb, příroda, historie, třeba i vojenství a ideálně všechno dohromady, pak je Císařský pochod pro vás jako dělaný. Jeho trasy, zvolené pro sportovnější zájemce o délce 40 km nebo pro klidnější tempo o délce 20 km, vedou převážně okolím města Krásno a bývalým vojenským újezdem Prameny. Po cestě vás čekají zastavení například v zaniklých obcích, uranových lágrech a na rozhlednách.
„Když jsme s Andy vymýšleli, kde pochod uspořádat, Slavkovský les se svou pohnutou historií a podzimní melancholickou krajinou přímo nabízel. Pro mě osobně se jedná o srdeční záležitost, v Krásně jsem prožil většinu dosavadního života a vím, že toto město a široké okolí mají své zajímavé příběhy, včetně těch vojenských. Příslušníci naší jednotky mají v celém regionu své kořeny a považuji jenom za přirozené, že se právě za přispění armády pokusíme některé tyto příběhy odvyprávět,“ uvádí Jan Kříž, příslušník Aktivní zálohy a jeden z pořadatelů.
Více informací je uvedeno na webu pochodu, kde je možné se také registrovat.