Foto: Policie ČR
Karlovy Vary

Česká republika – V sobotu 22. února si lidé každoročně připomínají Evropský den obětí trestných činů, jakožto den, který je příležitostí k vyjádření podpory a solidarity s těmi, kteří byli postiženi, a k zvýšení povědomí o důležitosti poskytování pomoci a ochrany obětem. Do osvětové akce se policisté zapojili už o den dříve, v pátek. 

„Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme již v pátek 21. února 2025 ve 12 hodin uctili a podpořili oběti trestných činů, a to jednak minutou ticha, a dále pak rozsvícením majáků služebních vozidel před policejními služebnami. Majáky služebních vozidel symbolizují naději, která se vzplane v okamžiku, když oběť vidí blížící se majáky služebních vozidel, jelikož cítí, že pomoc je nablízku. Oběť tedy není bezmocná!" vysvětlil policejní mluvčí Tomáš Frolík.

Poselstvím tohoto dne je především snaha o zvýšení povědomí o právech a potřebách obětí. Stejný cíl je také na straně Probační a mediační služby, která dlouhodobě podporuje oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhá v boji proti předsudkům. Pomoc či rada je aktuálně pro oběti trestných činů v 74 střediscích po celé republice.

V České republice existuje rozsáhlá síť profesionálů, na kterou se lze obrátit, což je dobré vést v patrnosti. Nejedná se jen o instituce státní, ve kterých jsou odborníci, kteří jsou vždy připraveni citlivě řešit krizové situace, vzájemně se doplňovat a spolupracovat, ale i o neziskový sektor. Pomoc obětem trestných činů je pro justici tématem velmi důležitým.

V rámci tohoto dne připomněla policie program neJsme bezMocní. Foto: PČR

Policie České republiky uplatňuje specifické postupy, pokud se jedná o oběť zvlášť zranitelnou (např. senioři, děti, oběti sexuálního násilí). Při práci s oběťmi trestných činů jsou k dispozici speciální výslechové místnosti, přičemž účelem práce ve speciálních výslechových místnostech je zabránění druhotné viktimizaci obětí trestných činů. Dále policie poskytuje krizovou intervenci a psychologickou pomoc. Při besedách i přednáškách policie k takové problematice jsou tyto informace uváděny.

Policisté si uvědomují zranitelnost obětí trestných činů, z tohoto důvodu je jedním z cílů i zajištění lidského a citlivého přístupu k nim, také vědí, že pro ně může být těžké mluvit o tom, co se stalo. Policisté jsou připraveni poskytnout podporu těm obětem, které se k tomu teprve odhodlávají.

„Důležité je udělat první krok, nebát se a nemlčet o svých problémech! Požádat o pomoc Policii České republiky může kdokoliv na tísňové lince 158 nebo na jakékoliv policejní služebně. Společnými silami můžeme vytvořit bezpečnější a spravedlivější společnost pro všechny. My totiž neJSME bezMOCNÍ!" dodává mluvčí

Pamatujme, že prevence byla, je a bude jediným účinným nástrojem k našemu bezpečí.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru