Karlovarský kraj - U příležitosti Dne učitelů ocenil Karlovarský kraj více než dvě desítky učitelů a pracovníků ve školství, kteří svou profesní cestu zasvětili právě učitelství a práci s mladými lidmi. V Císařských lázních, konkrétně v Zanderově sále převzali pamětní listy a další dárky.
„Jako bývalá učitelka vím, že práce pedagoga není snadná. Když ji ale člověk dělá s láskou a má k tomu vtvořené ideální podmínky, má ohromné kouzlo. Naši ocenění jsou dlouholetými učiteli nebo se v oblasti školství pohybují. Potkali se s mnoha dětmi a předali jim lásku a vztah k poznávání, objevování a vědění. Dnešní setkání je poděkováním za jejich nasazení, chuť a neocenitelnou práci,“ uvedla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.
„Říká se, že učitelství není práce ale poslání. A já sama, také původní profesí učitelka, s tímto naprosto souhlasím. Jsem velmi ráda, že dnes oceňujeme celou řadu skvělých učitelů, kteří své povolání dělali nebo stále ještě dělají s maximálním nasazením a velkou láskou, protože bez toho to jednoduše nejde. A právě proto si dnes zaslouží naše poděkování,“ doplnila radní pro oblast vzdělávání, školství, sportu a tělovýchovy Hana Žáková.
V rámci slavnostního ocenění pedagogů vystoupilo pěvecké trio Ragazze Soridenti ze Základní školy a Základní umělecké školy Karlovy Vary, Šmeralova. Občerstvení pak připravila Střední škola živnostenská Sokolov.
Pamětní list za vynikající a záslužnou práci v oblasti školství získali:
Mgr. Romana Berková - učitelka, Integrovaná střední škola technická a ekonomická Sokolov Paní Berková působí ve středním odborném školství od roku 1997. Začínala ve Střední průmyslové škole Loket a po jejím sloučení s Integrovanou střední školu technickou a ekonomickou Sokolov přešla do této nástupnické organizace. Je odborníkem a skvělým pedagogem, který úspěšně provází žáky studiem maturitních a učebních oborů. Paní Berková je ve školském sboru i u žáků velmi oblíbená a je příkladem pro mladé či nově nastupující kolegy.
Mgr. Jiří Daneš – bývalý ředitel, Základní škola Březová, okres Sokolov
Pan Daneš zasvětil školství celý svůj profesní život. Po absolvování studia na pedagogické fakultě v Plzni v oboru učitelství pro 1. stupeň základní školy nastoupil na základní školu v Čachrově, následovala Základní škola v Kynšperku nad Ohří a od roku 2012 do července 2024 působil jako ředitel Základní školy v Březové u Sokolova. Díky svým manažerským schopnostem a inovativním přístupům dokázal téměř zdvojnásobit počet žáků, sestavit plně kvalifikovaný učitelský sbor a vylepšit a modernizovat školu. Od dětství byl aktivním tenistou a svou lásku ke sportu předával žákům nejen při svých hodinách, ale i ve volném čase. Díky podpoře a vytváření skvělých podmínek žáci dosahovali za vedení pana Daneše významných úspěchů v předmětových, talentových i sportovních soutěžích. Svou úspěšnou profesní kariéru ukončil v červenci loňského roku odchodem do zaslouženého důchodu.
Mgr. Jaroslava Danešová – bývalá učitelka, Základní škola Kynšperk nad Ohří
Paní Danešová vystudovala pedagogickou fakultu v Plzni v aprobaci učitelství pro 1. stupeň základní školy. Poté nastoupila v roce 1974 na základní školu v Kynšperku nad Ohří, kde působila celou svoji profesní dráhu, která trvala celkem 45 let. Ve své práci využívala znalost sociálních vazeb ve městě, kde nejen pracovala, ale i stále žije, což ji pomáhalo v navázání bližších vztahů s žáky i jejich rodiči. Vedle pedagogické práce se paní Danešová již od roku 1980 věnuje vytváření choreografií a trénování mladších i starších mažoretek, které na festivalech a soutěžích v Čechách ale i v zahraničí získaly mnoho medailových umístění a pohárů. V roce 2024 pak uspořádala oslavu 50. výročí založení mažoretek v Kynšperku nad Ohří.
Mgr. Ivana Harzerová – učitelka, Základní škola Ostrov
Paní Harzerová pracuje ve školství již 37 let. Po absolvování studia na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy působila na Základní škole, mateřské škole a praktické škole Karlovy Vary a v roce 2013 přestoupila na Základní školu Ostrov. Její péčí prošli žáci s těžkým zdravotním postižením, jejichž rodiny se staly jejími přáteli. Společně založili Sdružení rodičů a přátel dětí s postižením Karlovy Vary (dnes Spolek rodičů a přátel dětí s postižením Karlovy Vary), kde je paní Harzerová stále předsedkyní. Práce je pro ni posláním, řadu let s rodinou pořádala společenské akce, týdenní pobyty pro postižené děti a společně jezdili na výlety. Sama si velmi váží všech rodičů, kteří mají děti s handicapem a starají se o ně s láskou a porozuměním.
Mgr. Eva Herdová – učitelka, Základní školy Loket
Paní Herdová působí na základní škole v Lokti od roku 1993 a vzdělává zde žáky od 1. do 3. třídy. Ve spolupráci s městem Loket organizuje projektové dny a akce pro celou základní školu, jako například pálení čarodějnic, masopust, vánoční jarmark a další. Vedle své pedagogické práce se věnuje dětem i o prázdninách, a to jako vychovatelka na dětských táborech. Svou práci vykonává ochotně a svědomitě a také její zásluhou má základní škola v Lokti image příjemného rodinného prostředí, kam se děti těší.
Vladimír Hrebeňák – učitel, Základní umělecká škola Chodov a Základní škola a základní umělecká škola Karlovy Vary, Krajská umělecká rada ZUŠ Karlovarského kraje
Pan Hrebeňák pracuje ve školství od roku 1981 na pozici učitele výtvarného odboru Základní umělecké školy v Chodově a od roku 1999 i na Základní škole a základní umělecké škole v Karlových Varech. Vedle pedagogické práce se od roku 2009 věnuje činnosti Krajské umělecké rady základních uměleckých škol Karlovarského kraje. Z této pozice zastupoval Karlovarský kraj v Ústřední umělecké radě ZUŠ ČR. Pravidelně byl členem porot výtvarných soutěží na celostátní i mezinárodní úrovni (např. Mezinárodní výtvarná cena Lidice). Pan Hrebeňák rovněž pravidelně metodicky vedl a organizoval vzdělávací programy pro učitele výtvarných oborů ZUŠ Karlovarského kraje. Jeho precizní pedagogická činnost se pravidelně projevuje v ocenění výtvarných prací jeho žáků na regionální i celostátní úrovni.
Mgr. Sylva Kastnerová - učitelka, zástupkyně ředitele, 6. základní škola Cheb
Paní Kastnerová zasvětila celý svůj život školství. Po absolvování pedagogické fakulty v Ústí nad Labem nastoupila na 6. základní školu do Chebu, kde působí již více než 38 let a předává žákům znalosti v oblasti matematiky a zeměpisu. Díky svým manažerským schopnostem, organizačním a komunikačním dovednostem úspěšně působí i v roli zástupkyně ředitele a koordinátorky školního vzdělávacího programu. Její schopnost motivovat své kolegy, naslouchat jejich potřebám a nabízet praktická řešení byla vždy oceňována. Ve své práci se snaží neustále vzdělávat, sleduje moderní trendy v pedagogice a přenáší tyto znalosti do školního prostředí.
Mgr. Milena Knoblochová - bývalá učitelka, Gymnázium Aš
Paní Knoblochová patří mezi zakládající učitele obnoveného ašského gymnázia, kde zasvěcovala žáky do tajů angličtiny za pomoci osudů rodiny Prokopovy z první porevoluční učebnice tohoto cizího jazyka. Svou výuku doplňovala poutavým vyprávěním zajímavých příběhů, postřehů a životních mouder. Její lekce „Royal English“ patřily k těm nejoblíbenějším. Pro žáky organizovala školní zájezdy do Velké Británie a dalších zemí a pořádala rovněž kurzy tance a společenského chování. Paní Knoblochová byla vždy srdečná, přátelská a nezdolně optimistická. Stále tak zůstává v srdcích a vzpomínkách těch, kteří měli tu čest se s ní setkat, ať už jako její svěřenci nebo kolegové.
Mgr. Ludmila Ležatková – učitelka, Základní škola Úšovice, Mariánské Lázně
Paní Ležatková působí v oblasti školství již 47 let. Na základní školu Úšovice nastoupila v roce 1989 a učí zde dosud. Ve své práci se u dětí soustředí na výchovu k samostatnosti, slušnosti a toleranci. Největší radost ji dělá, pokud sami žáci zpětně dovedou ocenit, že se s paní učitelkou řádně připravovali a hlásí se k ní i v pozdějším věku. Budoucím učitelům doporučuje laskavost k dětem a přirozenou autoritu, kterou si právě své svěřence získají.
Mgr. Iveta Macková - zástupkyně ředitelky, 2. základní škola Cheb
Paní Macková pracuje ve školství 38 let z toho 32 let na 2. základní škole v Chebu. Pro svoji pracovitost, odbornost a zároveň lidskost se stala respektovanou ale také oblíbenou součástí vedení školy. Prioritou pro ni vždy byli a jsou žáci, učitelský sbor a kultura školy jako celku. Její bohaté zkušenosti s vývojem a změnami různých koncepcí vzdělávání a samotnou výukou jsou inspirací pro ostatní kolegy a činí z ní kvalitního týmového hráče.
Mgr. Emil Mika – bývalý učitel, Základní škola a Základní umělecká škola Karlovy Vary
Pan Mika byl vždy jedním z pilířů pedagogického sboru základní školy, kde působil od roku 1989 jako učitel tělesné výchovy a výchovný poradce. Žákům pomáhal s volbou povolání a zároveň se věnoval i integrovaným žákům. Každoročně organizoval lyžařské a cykloturistické kurzy. Odměnou mu byla sportovní statistika, kdy pravidelně vyhodnocoval sportovní výsledky žáků a sledoval jejich výkonnostní posun. I když již odešel do penze, stále na něj kolegové vzpomínají jako na svědomitého, spolehlivého a u žáků oblíbeného učitele.
Mgr. Šárka Morávková – ředitelka, Základní škola Královské Poříčí
Paní Morávková se věnuje vzdělávání již čtyřicet let. Po absolvování pedagogické fakulty v Plzni obor Učitelství pro 1. stupeň základní školy a výtvarná výchova učila nejdříve na Zvláštní škole v Sokolově, následovalo šestnáctileté působení na základní škole Rokycanova v Sokolově a od roku 2007 je ředitelkou Základní školy v Královském Poříčí. Pod jejím vedením se z dvoutřídní vesnické malotřídky stává moderní, přesto rodinná škola s druhým stupněm. Ve své práci se věnuje žákům s různými vzdělávacími potřebami, včetně nadaných dětí i těch, které vyžadují speciální přístup. V rámci školy rovněž organizuje různé kulturní akce, výstavy a dny otevřených dveří, do kterých zapojuje místní komunitu. Své žáky vychovává k vzájemnému respektu a zodpovědnosti, čímž významně přispívá k utváření kvalitních mezilidských vztahů v regionu.
Mgr. Dana Neckářová – učitelka, Základní škola Hroznětín
Paní Neckářová zahájila svou profesní dráhu ve školství v roce 1982. Po působení na základních školách v Oloví a Kraslicích nastoupila v roce 2007 na základní školu v Hroznětíně, kde působí dodnes. Ke svým žákům na 1. stupni přistupuje s respektem a vždy se jim snaží pomoci i nad rámec svých pracovních povinností. Vedle učitelské práce se věnuje i environmentální výchově, ráda s dětmi pracuje na školním pozemku a podílí se na tradičním školním Growshopu. Ve svém volném čase se již 30 let věnuje práci v keramickém kroužku pro děti a dospělé. S radostí a neutuchajícím elánem připravuje různé školní akce a zapojuje se do mnoha charitativních sbírek, jako je například Stonožka, Krabice od bot s další. V kolektivu je velmi oblíbená a díky své rozvaze a klidu při práci s dětmi je pro mnohé vzorem.
Jaroslava Niklasová – učitelka, Mateřská škola Ostrov, Palackého
Paní Niklasová již 43 let působí ve školství v oblasti předškolního vzdělávání. Po celou svou kariéru se věnovala nejen výchově a vzdělávání, ale také obohacování výukových metod. Do vzdělávacího procesu vnesla kreativitu a estetiku, což se promítlo i v její spolupráci na výrobě brožur k rámcovému vzdělávání, které pomáhají začínajícím pedagogům. Své organizační schopnosti a schopnosti vedení týmu uplatnila později na pozici zástupkyně ředitele. Její kolegové ji berou jako záruku kvality, oceňují její nadhled a smysl pro humor.
Mgr. Marie Opekarová – učitelka, Gymnázium Cheb
Paní Opekarová působila po absolvování Pedagogické fakulty v Plzni v aprobaci český jazyk – hudební výchova na Základní škole v Plesné a následně na 6. základní škole Cheb, kde učila až do roku 1996. Pak přestoupila na Gymnázium Cheb, kde vedle samotné výuky působí též v roli výchovného poradce. Dlouhá léta vedla školní pěvecký sbor Canzona. Dodnes se svými žáky nacvičuje pěvecká vystoupení pro školní kulturní akce. Její žáci se umístili na stupních vítězů v krajském i celostátním kole soutěže Karlovarský skřivánek nebo také v Olympiádě v českém jazyce. V roce 2016 byl za své pedagogické výsledky oceněna Nadací Schola Ludus.
Hana Plachá – učitelka, Základní škola Sokolov, Švabinského
Paní Plachá pracuje ve školství od roku 1970 a od roku 1981 pak na základní škole ve Švabinského ulici v Sokolově. Vedle práce učitelky byla rovněž výchovnou poradkyní a podílela se také na tvorbě a zpracování školních vzdělávacích programů. Každoročně připravovala žáky k předmětovým soutěžím v německém jazyce, českém jazyce a v dějepisu a rovněž se podílela na organizaci soutěží na úrovni okresních a krajských kol. Díky jejímu přístupu a formě výuky německého jazyka je ve škole o tento předmět velký zájem. V roce 2013 získala 3. místo v celostátní soutěži „Superučitel“ němčiny. Je autorkou mnoha školních projektů, jako například Patron, Pravěk. Paní Plachá náleží k pracovitým, zodpovědným a zapáleným členům pedagogického sboru a je příkladným vzorem pro nové mladé kolegy, kterým vždy ochotně poradí a pomůže.
Mgr. et Mgr. Šárka Rampasová - speciální pedagog, Pedagogicko-psychologická poradna Karlovy Vary
Paní Rampasová působí v oblasti vzdělávání již 33 let, od roku 2003 v Pedagogicko-psychologické poradně Karlovy Vary. Svou pracovitostí, důsledností a pečlivostí jde příkladem, a také proto je velmi pozitivně vnímána rodičovskou veřejností i samotnými školami. Dlouhodobě se snaží podporovat zlepšování vzdělávacího prostředí v jednotlivých školách. Svou podporou a metodickým vedením napomáhá mimo jiné také v problematice žáků cizinců a implementaci novinek v oblasti speciální pedagogiky.
Bc. Zuzana Samková - vedoucí vychovatelka, Domov mládeže a školní jídelna Mariánské Lázně
Paní Samková po absolvování Střední pedagogické školy Karlovy Vary nastoupila v roce 1993 do Domova mládeže v Mariánských Lázních, kde působí dosud. Svou práci vykonává vždy s maximálním nasazením, což se projevilo v těžkém covidovém období roku 2021, kdy personálně pomáhala i v dětském domově v Mariánských Lázních, kde bylo nutné pokrýt služby v nepřetržitém provozu. Ve své práci se snaží aplikovat inovativní metody a u žáků rozvíjet zájem o další mimoškolní aktivity. Aktuálně se paní Samková věnuje zpracování a následné realizaci projektů ze šablon v rámci Operačního programu Jan Amos Komenský.
Mgr. Zdenka Spalová - bývalá ředitelka Karlovarského inspektorátu České školní inspekce
Paní Spalová působila v České školní inspekci 27 let. Začínala jako školní inspektorka, později zastávala funkci zástupkyně ředitele inspektorátu a posledních 12 let působila jako ředitelka Karlovarského inspektorátu. Během své kariéry vždy uplatňovala hlubokou odbornou erudici, příkladný manažerský přístup a otevřený a vstřícný způsob komunikace. Díky svému širokému spektru vědomostí a bohatým profesním zkušenostem si získala respekt nejen mezi kolegy v České školní inspekci a partnery v regionu, ale i mezi dalšími odborníky v oblasti školství po celé České republice.
Bc. Zdeňka Tulisová - vedoucí stravovacího a ubytovacího zařízení při Střední zdravotnické škole a vyšší odborná škole Cheb
Paní Tulisová po 15 letech působení na pozici vedoucí školní jídelny na Základní škole v Lubech přestoupila v roce 2012 na chebskou zdravotnickou školu a stala se zde vedoucí stravovacího a ubytovacího zařízení. Ve své práci klade důraz na vytvoření kvalitních stravovacích návyků. V domově mládeže a školní jídelně vytvořila klidné a harmonické pracovní prostředí. Je vždy ochotná pomoci, a to i na úkor svého osobního volna. Vůči svým kolegům je empatická, vstřícná a má lidský přístup při řešení náročných situací.
Mgr. Ivana Weinzettlová – učitelka, Základní škola a mateřské škola Dolní Žandov
Paní Weinzettlová zahájila svoji profesní dráhu ve školství v roce 1983. Z pozice učitelky se stala také ředitelkou Základní a mateřské školy v Dolním Žandově. Zde působila i po odchodu do penze a v současné době stále zastává i pozici metodika prevence. Její přístup k výuce byl vždy profesionální, na odborné úrovni a zaměřený na individuální potřeby žáků. Vždy ráda poskytla cenné rady a podporu ostatním kolegům. V posledních letech se aktivně podílí na činnosti žákovského parlamentu. Stále se vzdělává a získané poznatky předává dalším pedagogům a sama je zařazuje do výuky.
Mgr. Vladimír Zábranský – bývalý učitel, Základní škola Horní Slavkov, Nádražní
Pan Zábranský zahájil svou profesní dráhu učitele v roce 1965 v základní škole v Březové u Sokolova. Následně přestoupil na základní školu v Horním Slavkově v Nádražní ulici, kde působil jako učitel českého jazyka a dějepisu a později i jako zástupce ředitele. Za dobu jeho působení mu prošly rukama tři generace žáků. Vedle pedagogické práce se pan Zábranský věnoval i amatérskému divadlu v Horním Slavkově. Jeho koníčkem je sběratelství autogramů známých osobností a rovněž fotografování, kdy v roce 2000 vydal knihu autorských fotografií.