Karlovarský kraj - Karlovarský kraj připravuje zákonodárnou iniciativu týkající se školství. Chce bránit tomu, aby žáci ze základních škol šli rovnou na úřad práce.
"V přípravě tak je několik návrhů zákonodárné iniciativy týkající se školství. Změnit chceme trend, kdy žáci po základní škole stále častěji nenastupují na střední školy. Kraji také vadí, že nemá vliv na soukromé střední školy a částečně ani na ředitele vlastních středních škol, vysvětlila hejtmanka Jana Vildumetzová.
"V rámci zákonodárné iniciativy bychom chtěli vyřešit tři problémy. Tím prvním je, že dnes řada žáků po ukončení devítileté školní docházky nepokračuje na střední škole. V kraji se počet takových žáků zvýšil z 50 na 350 žáků, kteří nepokračují a raději využívají dávky na úřadu práce," dodala Jana Vildumetzová.
Počet žáků, kteří se ani nepokusí získat středoškolské vzdělání, tak už dosahuje téměř deseti procent. Nejen že se tím zatěžuje sociální systém, ale prohlubuje se také nízká vzdělanostní úroveň, která je v Karlovarském kraji jedna z nejnižších v Česku. Dalšími problémy je pak to, že ačkoli kraje jsou ze zákona zodpovědné za střední školství, některé kompetence jim chybí.
Kraje tak například nemohou nařídit ředitelům středních škol, a to ani těch, které kraj zřizuje, jaké obory mají otevírat a kolik žáků do nich mají přijmout. Podobně kraje nemají prakticky žádný vliv na soukromé střední školy. Hejtmanka dále uvedla, že i když dnes ministerstvo školství při povolování vzniku nových škol zohledňuje názor kraje, na už fungující soukromé střední školy nemají kraje vliv ani možnost je kontrolovat.