Karlovarský kraj - Policisté upozorňují řidiče na zvýšené riziko dopravních nehod se zvěří. Od začátku tohoto roku došlo v Karlovarském kraji již ke 209 střetům s lesní zvěří. Jen minulý týden 8 řidičů srazilo svými vozidly nejčastěji srnce, ale třeba i divoké prase.
Naštěstí se všechny kolize obešly bez zranění, škoda předběžně odhadnutá na vozidlech dosáhla částky přesahující 250 000 Kč. U všech řidičů policisté vyloučili přítomnost alkoholu provedenou dechovou zkouškou.
Lokality, kde minulý týden došlo ke střetům s lesní zvěří
• Na Sokolovsku nejčastěji na silnici III. třídy u Citic nebo u Starého Sedla, na silnici II. třídy u Dolních Niv, ale také na dálnici D6 u obce Březová
• Na Karlovarsku na silnicích II. třídy u Mezirolí nebo cca 500 m před Karlovými Vary
• Na Chebsku na silnici I/64 u Františkových Lázních a na stejné silnici u obce Nebesa
"Ke srážce s lesní zvěří může dojít v kteroukoliv denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce," uvedla policejní mluvčí Kateřina Krejčí.
Během minulého týdne docházelo ke srážce se zvěří nejčastěji kolem desáté hodiny večerní, ke dvěma v ranních hodinách a k jedné v noci. Řidiči většinou předpokládají vyšší výskyt zvěře okolo silnic na jaře nebo na podzim, to je však omyl, vběhnout do silnice a překvapit je, může zvěř během celého roku.
Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, kontrolovat obě strany silnice a soustředit se na možnost, že se zvíře náhle objeví. "Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo," doplnila Kateřina Krejčí.