ČR - „Češi jsou národ pivařů“, „Pivo je tekutý chléb našeho národa“ – to jsou jen dvě z mnoha hlášek o pivu, které už v naší zemi zlidověly.
A jak navíc ukazuje nejnovější výzkum Nielsen Admosphere, i v současné době stále sedí: vždyť necelá pětina obyvatelstva si dopřává pivo denně, další skoro třetina si ho dá aspoň jednou za týden a jen zhruba dva lidi z deseti nepijí pivo vůbec. Tohoto „tekutého chleba“ jsme se pak obvykle nevzdali ani v koronakrizi: v době, kdy byla většina z nás nucena trávit více času doma, se návyky v množství vypitého piva nezměnily u 72 % pivařů. Výzkum, který se dále zaměřil na nejoblíbenější značky, ochucená piva nebo na malé pivovary, byl realizován prostřednictvím online sběru na vzorku pěti set respondentů z aktivní internetové populace Českého národního panelu starší 18 let.
Výzkum doplňují také data z monitoringu reklamy Nielsen Admosphere, dle nichž byla v prvním pololetí 2020 inzerentem číslo jedna v segmentu pivo značka Pilsner Urquell. Její reklama dosáhla hodnoty 114 milionů korun.
Konzumentů piva najdeme v české internetové populaci 83 %, přičemž 19 % pije pivo denně, dalších 30 % pak alespoň jednou týdně. Asi nepřekvapí, že častějšími konzumenty jsou muži – dvě třetiny z nich pijí pivo alespoň jednou týdně (tedy denně i jednou až několikrát týdně). Mezi ženami je naopak více „svátečních“ konzumentek a také těch, které pivu neholdují: 43 % žen si dá pivo jednou měsíčně, případně méně často a čtvrtina dokonce nikdy.
Zajímavou kategorií pro konzumenty, třeba i ty, kteří klasické pivo nemusí, představují radlery a ochucená/ovocná piva. Ty pro Čechy sice nejsou nápojem pro každodenní pití (denně si je dá jen zanedbatelné 1 % lidí), ale aspoň někdy po nich sáhnou už necelé dvě třetiny respondentů. Není pak překvapením, že o něco více vedou radlery u žen než u mužů (76 % vs. 51 %). Z věkových skupin jsou nejzajímavější pro mladší respondenty, s vyšším věkem naopak jejich oblíbenost klesá.
V preferencích značek piva v Česku nadále vede Plzeň: zvítězila v obdobném výzkumu před 3 lety a vítězí i dnes, se 16 % konzumentů, kteří označili Pilsner Urquell (respektive Plzeňský Prazdroj) za svoji nejoblíbenější značku. Nejvíce fanoušků má Plzeň mezi nejmladšími respondenty do 34 let. Na dalších místech jsou u českých pivařů – pouze s minimálními rozdíly procent – značky Gambrinus (9 %), Velkopopovický Kozel (9 %), Radegast (8 %) a Birell (8 %). Jen 6 % konzumentů piva na značce nezáleží.
V době největší koronavirové krize, tedy v březnu a dubnu, kdy byly zavřené restaurace, hospody, kluby a do obchodů jsme směli jenom s rouškou, se návyky v množství vypitého piva změnily u českých pivařů jen mírně: necelé tři čtvrtiny z nich pily tolik piva, kolik byly do té doby zvyklé, skoro pětina pila v tomto období méně než obvykle a 9 % ve výzkumu deklarovalo, že pili pivo více než obvykle. Z věkových skupin to byli nejčastěji nejmladší respondenti, u nichž došlo v tomto období k největší změně v konzumaci piva – u větší části z nich došlo k poklesu a u menší části naopak k nárůstu. Nejstarší skupina (45+) naopak nejvíce ze všech odpovídala, že se její návyky v konzumaci v době koronakrize nezměnily.
Poslední otázka výzkumu se zaměřila na trend malých lokálních pivovarů, kterých v posledních letech nejen v Česku „vyrostla“ celá řada. A mezi konzumenty určitě nejsou tito výrobci přehlížení: čtvrtina dotázaných pivařů ve výzkumu odpověděla, že piva malých pivovarů dokonce preferuje nad ostatními. 17 % naopak dává přednost velkým průmyslovým pivovarům. 44 % českých pivařů ale nezáleží na tom, zda pivo pochází od malého nebo velkého výrobce.
Pivo a reklama
Výsledky výzkumu, zejména pak otázku na preferenci značek, dávají do zajímavého kontextu také data z monitoringu reklamy společnosti Nielsen Admosphere v segmentu piv. Dle nich umístila v prvním pololetí 2020 reklamu v nejvyšší hodnotě značka Pilsner Urquell, v ceníkových cenách přesáhla 114 milionů korun. Druhý Birell obsadil v prvních šesti měsících roku reklamní prostor v hodnotě 108 milionů korun a třetí Starobrno inzerovalo na ploše v hodnotě 105 milionů korun.