Dopady zavřených škol a zákazu setkávání: Vrátí se děti ke sportu a do kroužků?
Ilustrační foto: CC0
Karlovy Vary

ČR - Jaké dopady budou mít dlouhodobě zavřené školy a volnočasové aktivity na chuť dětí vrátit se zpět do sportovních oddílů a kroužků, ve kterých z dětského pohledu kdysi dávno trávily několik odpolední v týdnu?

V době zákazu podobných aktivit na jaře 2020 museli vedoucí a trenéři improvizovat a hledat cesty, jak své svěřence u pohybu udržet. Začali využívat nejrůznějších sociálních sítí typu facebook či youtube a dalších aplikací k organizaci on-line tréninků a tzv. „výzev“, kdy děti na dálku soutěžily v dovednostech, které souvisely s jejich sportem či kroužkem a které zároveň bylo možno provádět individuálně, přitom se natočit na video a pochlubit se vlastním výkonem na síti. Pro děti to bylo nové a rády se do podobných soutěží zapojily. Nicméně už v létě se ukázalo, že pro část z nich je obtížné i po téměř dvouměsíční pauze vrátit se k pravidelnému sportování.

Tento trend jednoznačně zesílil po uzavření sportovišť na podzim 2020. Pozastavení rozjetých soutěží a omezení setkávání dětí na trénincích a závodech vrátilo situaci o půl roku zpět k on-line aktivitám. Trenéři i děti v tomto období velmi pokročili ve využívání distančních nástrojů včetně nových prostředků jako videa tréninků nastavených na podmínky lockdownu, jejichž rejstřík se výrazně rozšířil. U většiny sportů se ale jednalo zejména o udržování fyzické kondice dětí, pouze ve výjimečných případech bylo možno podobných způsobem vylepšovat technické dovednosti. To je ale u řady sportů zásadní, sportovní gymnastika nebo plavání jsou na tréninku na nářadí či v bazénu přímo závislé.

On-line tréninky děti přestávají bavit

On-line tréninky zpočátku, kdy bylo možno věřit, že se přerušené soutěže znovu obnoví, u většiny dětí fungovaly. Nicméně postupem času nadšení z nových metod začalo opadat, navrch začalo získávat zklamání ze ztráty kamarádů a spoluhráčů a děti takovéto „sportování“ přestávalo bavit.


 

Podle některých trenérů se postupem doby dostavila u části dětí rezignace, takže se postupně přestaly zapojovat do on-line tréninků a nakonec kontakty s trenéry úplně přerušily, někdy dokonce bylo podobné ukončení „sportování“ doprovázeno roztržkou s trenéry.

Individuální sporty mají výhodu

Jak uvedla místopředsedkyně Sdružení sportovních klubů Lenka Dvořáková, podle dostupných informací z oddílů jsou na tom poněkud lépe děti provozující individuální sporty jako je atletika či cyklistika, kde je možnost tréninků v malých skupinkách nebo individuální trénování přirozenější. Na oddíly provozující kolektivní sporty mohou podle ní být dopady omezení kontaktů se spoluhráči a zrušení soutěží na ochotu dětí vrátit se ke sportu a do oddílu velmi bolestné.

Podle předsedy florbalového oddílu SK Bivoj Litvínov Tomáše Arazima se na přerušení kontaktů s dětmi často podepisuje také skutečnost, že konverzace s mladšími dětmi by měla probíhat prostřednictvím jejich rodičů. Rodiče ale postupem doby také ztrácejí trpělivost a jsou stále méně ochotni informace určené jejich dětem předávat. Florbalisté proto začali využívat pro komunikaci se svými členy speciální komunikační platformu, zatím pro ty starší 16 let, nicméně stále hledají způsob, jak zapojit i ty mladší.

Klesla motivace trenérů

Lenka Dvořáková v této souvislosti upozornila i na další opomíjený faktor, kterým je pokles motivace trenérů pokračovat ve vedení dětí po ukončení uzávěry. V řadě případů se jedná o neprofesionály, kteří si během téměř roční uzávěry našli jinou náplň všedních odpolední a víkendů, původně trávených na tréninku nebo doprovodem dětí na zápasy a soutěže. A velká část z nich bude nyní důkladně zvažovat, zda znovu přebírat odpovědnost za cizí děti a dohadovat se s jejich rodiči, kteří vědí daleko lépe, jak se má trénovat i jak by měla vypadat sestava a taktika ve víkendovém zápase.

Oddíly se snaží riziku odlivu dětí po ukončení uzávěry čelit nejrůznějšími způsoby, od zvyšování kvalifikace trenérů v průběhu uzávěry přes rozšiřování nabídky aktivit o prázdninách až po snižování členských příspěvků. Ve skutečnosti se ale účinnost těchto nástrojů projeví až po návratu k normálnímu chodu, kdy budou jednotlivé oddíly sčítat ztráty způsobené covidem. Doufejme, že budou co nejmenší a děti se od počítačů zase vrátí na hřiště a do tělocvičen v co největším počtu.

Podmínky užití

Texty označené jako (PR) nebo (PI) případně Reklamní sdělení či Sponzorováno jsou placenou inzercí.

Obsah tohoto webu je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování obsahu tohoto webu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu vydavatele webu výslovně zakázáno.

Za obsah inzerátů nese odpovědnost jejich zadavatel. Redakce se nemusí s obsahem inzerátů ztotožňovat a nenese žádnou odpovědnost za případné škody, které jejich zveřejněním vzniknou.

Nahoru